Anasayfa Haber Urfa’daki Sandıkta Hile İddiasında, Sahte Oy Pusulası Ayrıntısı

Urfa’daki Sandıkta Hile İddiasında, Sahte Oy Pusulası Ayrıntısı

Paylaş

Urfa’da Ömer isimli bir kişinin çok sayıda boş oy pusulasında Halkların Demokratik Partisi’ni (HDP) oylayarak hile yaptığına ilişkin fotoğraflar sosyal medyada yer aldı. Ancak şahsın kullandığı uy pusulası bugün yapılan seçimlerdeki oy pusulasından farklı.

Yüksek Seçim Kurulu’nun 3 Nisan 2015 tarihli çekilişle belirlenen siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerlerine ilişkin tutanağına göre 7 Haziran Genel Seçimleri’nde sıralama Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Liberal Demokrat Parti (LDP), Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) şeklinde olmalı.

Türkiye Barolar Birliği Seçim Güvenliği’nden aldığımız bilgiye göre parti olarak seçime giren siyasi partilerin oy pusulasındaki yerlerinin her seçim sandığında aynı olması gerekiyor.

Olaya ilişkin sosyal medyada paylaşılan fotoğraflar aslında facebook’ta paylaşılmıştı. Olayın Twitter’a düşmesinin ardından Yeni Şafak Gazetesi dehaber yaparak “HDP’nin seçimlere şaibe karıştırdığını” iddia etti.

 

Ancak fotoğraflarda yer alan oy pusulaları bugünkü seçimlerde kullanılan pusulalardan farklı.

Paylaşılan fotoğraflardaki sıra Halkın Kurutuluş Partisi (HKP), Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve Halkların Demokratik Partisi (MHP) şeklinde yer alıyor.

Doğru sıralamaysa HKP, Liberal Demokrat Parti (LDP), MHP ve HDP.

Bu sıralama Yeni Şafak’ın altı saat önce yayınladığı “Oy pusulasında partiler kaçıncı sırada? Oy kullanma rehberi!” başlığıklı haberinde de yer alıyor. Yani Yeni Şafak’ın “seçimde şaibe” iddiasıyla haberini yaparak servis ettiği fotoğraflar kendi haberiyle de çelişiyor-bia

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here