Anasayfa Haber Uşak’ta ve Kırıkkale’de HDP’ye saldırı

Uşak’ta ve Kırıkkale’de HDP’ye saldırı

Paylaş

Türkiye’nin bir çok yerinde seçim çalışmaları çeşitli provokasyon ve baskılarla engellenmeye çalışan HDP’nin, Kırıkkale’de yerel medya tarafından hedef göstermesinin ardından çalışmaları engelleniyor. Kırıkkale Milletvekili Adayı Abdullah Koç, HDP seçmenlerinin vali, kaymakam, emniyet ve ırkçı gruplar tarafından tehdit edildiğini söyledi. Ayrıca Kırıkkale’de Kürtlerin de bulunduğu yoksul bölgelerine de valiliğin “Eğer HDP’ye oy verirseniz yeşil kartlarınız iptal edilir” tehdidinde bulunduğu öğrenildi.

HDP’nin seçim çalışmalarına yönelik baskılar artıyor. İç Anadolu Bölgesi’nin tüm illerinde seçim çalışmalarını başlatan HDP ve seçmenleri, Kırıkkale’de yoğun baskı altında. HDP Kırıkkale’de, emniyet, ırkçı gruplar ve yerel meydanın tehdidi altında seçim çalışmalarını yürütüyor.

haber318.net sitesinde ‘bomba’ başlığı!

En son sol, sosyalist partilerin 90’lı yılların başında seçim çalışması yaptığı Kırıkkale’de, HDP’nin üç vekil adayını göstermesinin ardından Kırıkkale yerel medyası da HDP vekillerini hedef göstermeye başladı. Kırıkkale’de yayın yapan “haber318.net” sitesinin HDP’ye ilişkin yaptığı tüm haberlerde, HDP ile “terör” kelimesi sıkça özdeşleştirme çabası dikkat çekerken, HDP’nin vekil adaylarının açıklamasına ilişkin 7 Nisan tarihinde yaptığı bir habere “Kırıkkale’de HDP bombası!”, “Kırıkkale’de de aday gösterdiler”, “Onların da adayı var” başlıklarıyla servis etmesi, hedef göstermenin boyutunu gözler önüne serdi.

Site, ayrıca Kırıkkale’de 1 erkek 2 kadın aday gösteren HDP’nin kadın aday göstermesini de “3 adaydan 2’si bayan!” ifadesiyle, şaşkınlıkla karşılıyor.

“kirikkaledenhaberler.com” adlı haber sitesi de, “Terör uzantısı HDP de Kırıkkale’de aday çıkardı” başlıklı haberiyle HDP’yi hedef gösteriyor.

HDP’lilerin yeri ve isimleri merak ediyorlarmış!

Söz konusu “haber” sitesinin, 8 Nisan tarihinde, HDP Kırıkkale yöneticilerinin ve HDP il binasının yerinin nerde olduğuna ilişkin sorgulamaları dikkat çekiyor. Haberde “Partinin il başkanı ve ilçe başkanları ile yönetim kurulu üyelerinin kimler olduğu merak konusu. İl ve ilçe binalarının nerede olduğu de merak ediliyor. Partinin Kırıkkale’de bayrak ve tabela asıp propaganda yapıp yapmayacağı bilinmiyor” ifadeleri kullanılıyor.

Kırıkkalespor taraftarları da HDP’lileri merak ediyormuş!

10 bini aşkın kişinin takip ettiği “MKE.Kırıkkalespor” adlı sosyal medya hesabında HDP’ye yönelik paylaşılan “hdp Kırıkkaleden aday çıkarmış… Seçim çalışmalarına nereden başlayacaklarını çok merak ediyoruz” şeklindeki tehditler de dikkat çekiyor.

HDP Kırıkkale Milletvekili Adayı Abdullah Koç, konuya ilişkin DİHA’ya bilgi verdi.

Eğitim Sen’e HDP tehdidi

Geçtiğimiz günlerde Kırıkkale’de Eğitim Sen bürosuna bir ziyarette bulunduklarını aktaran Koç, ziyaretlerinin ardından polis ve kimliği belirsiz bazı kişilerin Eğitim Sen’e, “HDP bir daha buraya gelmeyecek” şeklinde tehditler yağdırdığı ve polisin baskısı sonucu 5 Eğitim Sen üyesinin sendikasından istifa etmek zorunda kaldığını söyledi.

Balışeyh’li yurttaşlara ‘yeşil kart’ tehdidi

Koç, Kürtlerinde yoğun olarak yaşadığı Kırıkkale’nin Balışeyh ilçesinde de HDP çalışanları ve seçmenlerine baskıların artığını belirten Koç, yaşadıkları baskıyı şöyle aktardı:

“Benim seçim çalışmalarına kattığımı insanlara, HDP için çalışlarsa, vali, kaymakam ve emniyet tarafından ‘yeşil kartlarının iptal edileceği, iş olanaklarının ellerinden alınacağı, kamu işçi olanların işinden kovulacağı’ gibi tehditler yapılıyor. Yanlarına çağırmışlar, telefonla arayıp böyle tehditler savurmuşlar. Zaten Kırıkkale’de gittiğimiz her yerde arkamızdan polisler takip ediyor. Güvenlik gerekçesiyle diyorlar ama tacizden başka bir şey değil. Bir çalışanımıza HDP bayraklarını teslim etmiştik, seçim sürecinde kullanmak için ancak aileye baskı uygulamışlar, tehdit etmişler. Şehirde parti bayrağı açmamız halinde saldırı olacağına dair sürekli birileriyle bize haber gönderiyorlar. Vali, kaymakam ve emniyet bu yaptıklarından vazgeçsinler. Bu yarışın önüne engel olmaya çalışıyor.”

Çalışmalarını yürüttüğü ofisine sürekli tehdit mesajları aldığını da belirten Koç, tüm baskılara rağmen seçim çalışmalarını sürdürmekte kararlı olduklarını söyledi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here