Anasayfa Haber Vali’den infazı kanıtlayan açıklama

Vali’den infazı kanıtlayan açıklama

Paylaş

ŞIRNAK (DİHA) – Şırnak Valiliği, Silopi’de katledilen 3 Kürt kadın siyasetçi Sêvê Demir, Fatma Uyar, Pakize Nayir ölümüyle ilgili yaşanan infaz olayını yalanlamak için yaptığı açıklamayla infazı da resmi olarak kabul etmiş oldu. 3 kadının çatışmada yaşamını yitirdiği ileri sürülen açıklamada, kadınların yanlarından çıkanın ise sadece bir uzun namlulu silaha ait şarjör olduğu iddia edildi. “Ele geçirilen şarjör” ise kadınların üzerlerinden çıkan ve kayıt altına alınan eşyalar arasında yok.

Şırnak’ın Silopi ilçesinde devlet güçlerince 3 gece önce yaralanan ardından da infaz edilen 3 Kürt kadın siyasetçi DBP PM üyesi Sêvê Demir, KJA aktivisti Fatma Uyar ve Silopi Halk Meclisi Eşbaşkanı Pakize Nayir ile ilgili Şırnak Valiliği tarafından yapılan açıklama skandal nitelikte. İnfaz olayını yalanlamak için yaptığı açıklamayla infazı da resmi olarak kabul etmiş olan valilik açıklamasında kadınların çatışmaya girdiği iddia edilse de kadınların üzerlerinden çıktığı öne sürülen ve hiçbir kayıtta geçmeyen silaha dair tek şey ise, “uzun namlulu silaha ait şarjör” olarak gösterildi. Hiçbir kayıtta geçmeyen şarjörün ele geçirildiği iddiası ”İnfaz edilen kişiler üzerilerinde bulunan hangi silahlarla çatışmaya girdiler?” sorusunu akıllara getiriyor. Valilik açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Bazı basın yayın organlarında ve sosyal medyada Silopi’de 3 kadının infaz edildiği yönünde çıkan haberler tamamen asılsız ve gerçek dışıdır. Olay aşağıdaki şekilde olmuştur. 04.01.2016 günü ilimiz Silopi ilçesinde dere yatağında bölücü terör örgütü mensupları ile güvenlik kuvvetleri arasında çatışma çıkmıştır. Güvenlik kuvvetlerine karşı silahlı çatışmaya girenlerden 3’ü, 1 adet kaleşnikof marka uzun namlulu silaha ait şarjörle birlikte ölü olarak ele geçirilmiştir.”

Otopsi raporu, üç kadının üzerinde çıkan eşyalara ilişkin kayıtlar ve görgü tanıklarının ifadeleri de valilik açıklamasını yalanlıyor. Sêvê Demir’in ölüm nedenine ilişkin hazırlanan otopsi raporunda, Demir’in kafatasının parçalandığı ve vücudunda da 11 adet ateşli silahlara ait kurşun girişleri olduğu, Pakize Nayır’ın cenazesinde ise öldürücü nitelikte 5 adet ateşli mermi çekirdeğinin isabet etmiş olduğu belirtilmişti. Raporda Nayır’un üzerinden çıkan eşyalar ise “bir adet mavi renkli toka ve altın renkli hızma” olarak belirtiliyor.

HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik de, 3 Kürt kadın siyasetçinin katledilmesine ilişkin önemli bilgiler paylaşmış üç kadın siyasetçi ve yanlarında bulunan bir erkek arkadaşlarının henüz yaralı oldukları sırada tüm yetkili kurum ve kişileri bilgilendirdiklerini belirten Milletvekili Birlik, arkadaşlarını hastaneye götürmeleri için verdikleri adrese giden polislerin burada üç kadın ve yanlarındaki kimliği henüz belirlenemeyen erkeği infaz ettiğini söylemişti.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here