Anasayfa Haber Valiliğinin yasak kararına KESK’ten yanıt: “Yasaklar meşru ve fiili mücadelemizi engelleyemeyecek

Valiliğinin yasak kararına KESK’ten yanıt: “Yasaklar meşru ve fiili mücadelemizi engelleyemeyecek

Paylaş

KESK’in yarın yapacağı ‘İşimiz Geleceğimiz için Direniyoruz’ mitingi son dakikada Ankara Valiliği tarafından yasaklandı.

KESK’in yarın yapacağı ‘İşimiz Geleceğimiz için Direniyoruz’ mitingi son dakikada Ankara Valiliği tarafindan yasaklandı.

Önce izin verilen mitinge son gün öğleden sonra güvenlik gerekçesi ile konulan yasağa karşı basın toplantısı düzenleyen KESK Eş Genel Başkanı Şaziye Köse, ‘”Ankara her türlü etkinliğe kapalı hale getirilmiştir. Kınıyoruz. Yasaklar, meşru ve fiili mücadelemizi engelleyemecektir” dedi.

‘GÜVENLİK GEREKÇESİNİN İNANDIRICILIĞI YOK’

Yürüyüş kollarında olan KESK üyelerinin Ankara’ya geleceğini ifade eden Köse, “Bedeli ne olursa olsun açığa almalara, ihraçlara karşı çıkmaya ve arkadaşlarımızın görevlerine dönmesi için mücadeleye devam edeceğiz” diye konuştu.

Köse, “Güvenlik gerekçesinin bir inandırıcılığı, karşılığı ve gerçekliği bizim nezdimizde yoktur. Tek gerçeklik, ortada bir AKP darbesi vardır ve temel hak ve özgürlüklerin kullanımı yasaklanmıştır. Mitingimizin yasaklanmasını şiddetle kınıyor, protesto ediyoruz” dedi.

YÜRÜYÜŞ KOLLARI DEVAM EDECEK

KESK’ten yapılan açıklamaya göre üç koldan başlatılan yürüyüş kollarının Ankara’ya yürüyüşü devam edecek. Yürüyüş kollarına katılanların yarın Ankara’da basın açıklaması yapması bekleniyor. Valiliğin kararının ardından yapılan açıklamada şunlar söylendi:

“Darbe girişimi gibi güvenlik gerekçesi de toplanma ve yürüyüş hakkını yasaklamada bir fırsata dönüştürülmüştür. Devlet güvenlik gerekçesiyle toplantı ve gösteri hakkını yasaklayamaz. Aksine devlet toplantı ve gösterilerin güvenliğini sağlamakla yükümlüdür. Herhangi bir ihbar karşısında da güvenliği daha sıkı tutmak zorundadır. Ancak AKP özellikle son bir yıldır neredeyse her etkinliğimizi “güvenlik” gerekçesiyle yasaklamaktadır.

Bedeli ne olursa olsun açığa almalara, ihraçlara karşı çıkmaya ve arkadaşlarımızın görevlerine dönmesi, OHAL’in kaldırılması, KHK’ların geri çekilmesi için mücadele etmeye devam edeceğiz.

Bilimsel, demokratik, laik ve anadilinde eğitim, parasız, ulaşılabilir, nitelikli ve anadilinde kamusal hizmet mücadelemizi daha da yükselteceğiz.

Yasaklar ne geçmişte, ne bugün ne de gelecekte haklı, meşru ve fiili mücadelemizi engelleyemeyecektir.”

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here