Anasayfa Haber Valilik PKK dedi ama, HDP’lilerin tutulduğu Emniyet binasına yapılan saldırıyı IŞİD üstlendi

Valilik PKK dedi ama, HDP’lilerin tutulduğu Emniyet binasına yapılan saldırıyı IŞİD üstlendi

Paylaş

ÖZGÜRLÜKÇÜ SOL- Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde dün (4 Kasım) sabah saatlerinde emniyet binasına bombalı araçla yapıldığı söylenen ve 9 kişinin hayatını kaybettiği açıklanan saldırıyı IŞİD üstlendi.

Bombalı saldırının ardından Diyarbakır Valiliği yaptığı jet açıklama ile saldırının PKK tarafından üstlendiğini duyurmuştu. Bunun ardından saldırıyla geçici yayın yasağı getirilmişti. Saldırının PKK tarafından yapıldığını Adalet Bakanı ve iktidar medyası da yoğun bir şekilde yaymaya gayret etti.

IŞİD üstlendi, açıklamalar yalan oldu

IŞİD’e yakınlığı bilinen Amaq ajansında yapılan açıklamayla Diyarbakır saldırısı IŞİD tarafından üstlenildi. Saldırının IŞİD tarafından üstlenildiği haberi yabancı haber ajanslarından da duyurulmuş olmasına ve hükümetin açıklamaları yalanlanmış olmasına karşın, gerek hükümette gerekse yandaş medyada konuyla ilgili sessizlik sürüyor.

Reuters, Diyarbakır’da meydana gelen ve 2’si polis 9 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı IŞİD’in üstlendiğini abonelerine duyurdu. Reuters, iddiayı IŞİD’e yakınlığıyla bilinen yayın organı Amaq ajansına dayandırdı.

“Saldırı HDP’lilere yönelik”

HDP milletvekili Ziya Pir twitterden yaptığı açıklamayla IŞİD saldırısının HDP’lilere yönelik olduğunu ileri sürdü.

Ziya Pir açıklamasında “IŞİD saldırıyı o karakolda hukuksuzca tutulan HDP’lilere yönelik yaptı. Çüngüş ilçe bşk hayatını kaybetti. F. Yüksekdağ (HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ) ve S.S. Önder (Sırrı Süreyya Önder) kıl yapı kurtuldu”

IŞİD nereden biliyordu sorusu

Bu durumda IŞİD’in söz konusu emniyet binasında HDP’lilerin tutulduğunu önceden bildiği şüphesi akla geliyor. Saldırının sonrasında alelacele resmi kaynaklar aracılığıyla yayılan “PKK yaptı” açıklamaları da soru işaretlerini güçlendirdi.

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here