Anasayfa Haber Van ve Yüksekova’da polisin müdahalesi ile başlayan olaylar birçok mahalleye yayıldı.

Van ve Yüksekova’da polisin müdahalesi ile başlayan olaylar birçok mahalleye yayıldı.

Paylaş

HABER MERKEZİ (DİHA) – PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye teslim edilişinin yıldönümünün protesto edildiği Van ve Yüksekova’da polisin müdahalesi ile başlayan olaylar birçok mahalleye yayıldı. Polisin sert ve provokatif tavrı dikkat çekerken, Yüksekova’da DİHA Muhabiri Sami Yılmaz’ın evine giren polisler, ajansa ait aracı zırhlı araçla çarparak ezdi, evin camlarına plastik mermi sıkarak, havaya ateş açtı. 15 Şubat Ağrı’da da protesto edildi.

Van’ın Şehit Fırat, Hacıbekir (Xaçort), Süphan, Akköprü, Karşıyaka ve Şabaniye mahalleleri başta olmak üzere birçok noktasında PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişi protesto ediliyor. Sokağa çıkan gençlere polisin müdahalesi ile sabah saatlerinde başlayan olaylar ise sürüyor. Gençler, barikatlar kurarak, giriş çıkışları kontrol ederken, çatışmaların en yoğun yaşandığı Hacıbekir (Xaçort) Mahallesi’nde, polisin gaz bombalı, tazyikli su ile müdahalesine gençler ise molotofkokteyli, ses bombaları ve havai fişeklerle karşılık verdi. Sabah saatlerinden bu yana süren çatışmalarda atılan ses bombalarından dolayı 3 zırhlı araç darbelendi. Bir helikopterin de havadan takip ettiği olaylar esnasında, mahallede polislerin beylik tabancasıyla gençleri hedef aldığı görülürken, anonslarla da gençler tahrik edildi. Çekim yapan gazetecileri de hedef alan polis, evlere rasgele gaz bombası attı. Çatışmaların yoğun sürdüğü mahallede ismi öğrenilemeyen bir genç gözaltına alındı.
680x680nc-agr-15-02-2015-yuruyus-komplo
Şehit Fırat, Süphan, Akköprü, Karşıyaka ve Şabaniye mahallelerinde olaylar devam ediyor.

Yüksekova’da şiddetli çatışmalar

Hakkari’nin Yüksekova ilçe merkezinde gençlerin PKK Lideri Abdullah Öcalan posterleri ve PKK, KCK bayrakları taşıdığı yürüyüşe polisin müdahalesi üzerine sabah saatlerinde başlayan olaylar yayılarak devam ediyor. Çatışmalar özellikle Cengiz Topel Caddesi ve Dağlıca kavşağında yoğunlaşırken, Yeni, Güngör, Kışla, Esentepe mahalleleri ile İpekyolu’nda şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Özel harekat timleri onlarca TOMA, panzer ve akrep tipi zırhlı araçla müdahale edip ilçe merkezini gaz bulutları altında bıraktı. Polisin gaz bombası, plastik mermi, tazyikli su ve yer yer gerçek mermili müdahalesine barikat kurup ateş yakan gençler de taş ve molotofkokteyli ile karşılık veriyor.

Polisler DİHA aracına kasten çarptı!

Çatışmalar devam ederken, akrep tipi zırhlı bir araç DİHA’nın aracına çarptı. Araç DİHA Muhabiri Sami Yılmaz’ın evinin önünde park halindeyken ve ev civarında herhangi bir çatışma durumu yokken, evin bulunduğu ara sokaktan bahçeye giren zırhlı araç, araca sert bir şekilde çarparak hasar oluşturdu. Görgü tanıklarının beyanlarına göre, bununla da yetinmeyen polisler, havaya ateş açıp plastik mermilerle de evin duvarına ateş açtı, ardından da olay yerinden uzaklaştı. Zırhlı araçtan kopan demir bir parça ise olay yerine düştü.

Plakasız araçlar türedi!

Polisin müdahale sırasında kullandığı gaz bombalarının son kullanma tarihleri 2014 Mart olduğu görülürken, ilçe merkezinde bulunan zırhlı araçların da plakasız olduğu görüldü. Yine, polislerin yoldan geçen bir genci sorguya aldığı ve telefonunu alarak inceleme yapmaya çalıştığı da kameralara yansıdı. Kameraların görüntü aldığını fark eden polisler, telefonu geri vererek genci serbest bıraktı.

İlçede olaylar devam ediyor.

Ağrı’da 15 Şubat komplosu kınandı

Ağrı kent merkezinde Belediye İş Merkezi önünde bir araya gelen yüzlerce yurttaş, Dörtyol kavşağına yürüdü. DBP ve HDP yöneticileri, Ağrı Belediyesi eş başkanları Sırrı Sakık ve Mukaddes Kubilay, HDP Ağrı Milletvekili Halil Aksoy’un da aralarında bulunduğu kitle, “Örgütlü Gençlik Önder Apo’yu özgürleştirecektir”, “Azadiya Rêber Apo Azadiya Jınê u Azadiya Gelane” pankartları eşliğinde, “Bijî Serok Apo”, “Be Serok Jiyan Nabe” sloganları atarak yürüdü. Yürüyün ardından konuşan DBP Ağrı İl Başkanı Necmettin Efe, “Özgürlük ve barışın gerçekleşmesi için İmralı rejiminin yıkılması gerekmektedir. 16 yıldır Sayın Öcalan’ın barış ve çözüm çabaları görülmeyerek, komployu bu kez de IŞİD barbarlığıyla sürdürmek istediler. Kürt halkı buna izin vermedi vermeyecek” diye konuştu.
Halil Aksoy ise, “Yıllar önce Sayın Öcalan demek yasaktı. Önderlik demek yasaktı. Kürt Halk Önderi demek yasaktı. Bunu yasaklayanlar şunu iyi bilmelidir. Abdullah Öcalan, Sayın Öcalan’dır, Kürt Halk Önderi’dir, Önderliğimizdir. Bu gün Önderliğimiz için 10 milyon imza toplanmış bulunmaktadır” dedi.

Basın açıklamasının ardından kitle sloganlar eşliğinde dağıldı.

İdil’deki olaylarda bir polis ağır yaralandı

Şırnak’ın İdil (Hezex) ilçesinde 15 Şubat protestoları kapsamında dün gece eylem yapan gençlerle polis arasında yaşanan olaylar sırasında bir polisin ağır yaralandığı öğrenildi. Kobanê (Adile Naşit) ve Cudî (Alanya) caddelerinde toplanan ve sloganlar eşliğinde protesto gösterisi düzenleyen gençlerle polis arasında gece başlayan ve şiddetli çatışmalara sahne olan olaylarda atılan molotofkokteylerinden birinin isabet ettiği U.G. isimli polisin ağır yaralandığı ve İdil Devlet Hastanesi’ndeki ilk tedavisinin ardından ambulans uçakla Ankara’ya sevk edildiği öğrenildi.

(ekip/fç/ns)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here