Anasayfa Haber Van’da toplu infaz şüphesi: İçinde çocukların da olduğu 12 kişi öldürüldü!

Van’da toplu infaz şüphesi: İçinde çocukların da olduğu 12 kişi öldürüldü!

Paylaş

VAN (DİHA) – Van’ın Edremit ilçesinde bir eve polislerce düzenlenen saldırıda yaşamını yitiren aralarında çocukların da bulunduğu 12 kişinin cenazesini taşıyan sağlık emekçileri, cenazelerin tamamının başından tek kurşunla hedef alındığını, 3 cenazenin yanına ise kokudan yaklaşamadıklarını söyledi. İnfazların görgü tanığı N.E. eve önce bir patlayıcı atıldığını, içeriden hiçbir karşılık gelmediğini ve patlamanın hemen ardından evden çıkıp kaçmaya çalışan bazı gençlerin de polislerce vurulduğunu anlattı.

Van’ın merkez Edremit ilçesi Yenimahalle, Kocaeli Parkı’nın hemen karşısında bulunan iki katlı bir eve sabah saatlerinde özel harekat timlerince düzenlenen baskında ev ve çevresinde 12 gencin cenazesi çıkarıldı. Ağır silahlarla saldırının gerçekleştirilen evin dış cephesinde yüzlerce mermi izi bulunurken, evden çıkarılan gençlerin cenazeleri evin hemen karşısında bulunan Kocaeli Parkı’nın içine atılarak özel timlerce teşhir edildi.

Cenazelerin 3’ü yeni değil!

Yaşamını yitiren gençlerden 11’inin 17-19 yaşlarında olduğu, birinin ise 24-25 yaşlarında olduğu belirtildi. Katliamın gerçekleştiği evin karşısındaki parktan cenazeleri ambulans ve cenaze taşıma aracıyla taşıyan isimlerinin gizli kalmasını isteyen sağlık emekçileri, cenazelerden üçünün günler öncesi katledilmiş gibi koktuğunu ve kokudan yanına yaklaşamadıklarını söyledi. Cenazeleri ancak maske takarak araçlara taşıyabildiklerini belirten sağlık emekçileri, cenazelerin bu sabaha ait olmadığını ileri sürdü4

Toplu infaz mı?

Sağlık emekçilerinin cenazelerinin bugüne ait olmadığını ileri sürdüğü iddiayı HDP Van Milletvekili Lezgin Botan da doğruladı. Bütün gençlerin başında tek el kurşun olduğunu söyleyen Botan, kimi cenazelerin karın ve ayak bölgesinde de kurşun izi olduğunu söyledi. Botan, “Belki vücutlarının değişik yerlerinde kurşun izleri var ama 12 kişinin başlarından vurulması toplu bir infaz şüphesini uyandırıyor. Belli yerlerde gözaltına alınıp infaz edilmelerinden şüpheleniyoruz. Birçoğunun elbiselerinde boya izi var. Yine cenazelerin ciddi bir şekilde koktuğu bilgisi mevcuttur. Üzerinden birkaç saat geçmesine rağmen cenazelerin kokması anlaşılır değildir” dedi.

Görgü tanığı: Kaçanlar da vuruldu

Baskın yapılan eve komşu olan N.E. ise evin önce özel timlerce ablukaya alındığı ve evin içerisine doğru patlayıcı atıldığı bilgisi verdi. Patlamanın hemen ardından evin içerisinden hiçbir karşılık verilmediğini, sivil giyimli bazı gençlerin dışarı çıkıp koşmaya başladığını gördüğünü anlatan N.E, bu gençlerin de evi ablukaya alan özel timlerce vurulduğunu söyledi. Özel timlerin ateş aça aça evin içerisine girdiğini anlatan N.E, daha sonra gençlerin cenazelerinin parka atıldığını söyledi.5

Cenazeler Malatya’ya gönderilecek

Yapılan baskında katledilen ve Van Dursun Odabaşı Tıp Merkezi’ne kaldırılan 12 gencin cenazesi, otopsilerinin yapılması için Malatya’ya gönderilecek. Cenazelerin, “güvenlik” gerekçesiyle Malatya Adli Tıp Kurumu’na gönderilecek olmasına tepki gösteren HDP ve DBP il örgütleri Van halkını acil olarak saat 14.30’da Cumhuriyet Caddesi’ndeki Feqiyê Teyran Parkı’nda toplanmaya çağırdı.

İMC Haber ekibi gözaltına alındı

Yaşanan çatışma sonrası olay yerine giden İMC TV muhabiri Bekir Güneş ile kameraman Mehmet Dursun polisler tarafından gözaltına alındı.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here