Anasayfa Haber Ve Fıratın batısı… Minbic çetelerden temizlendi

Ve Fıratın batısı… Minbic çetelerden temizlendi

Paylaş

YPG/YPJ güçleri öncülüğündeki QSD ve Minbiç Askeri Meclisi’nin, uluslararası koalisyonun hava desteğiyle 1 Haziran’da başlattığı operasyonların 73. gününde Suriye’nin Halep iline bağlı Minbiç kasabası, IŞİD çetelerinden temizlendi.

Hawar Haber Ajansı’nın (ANHA) haberine göre, iki aşama şeklinde gerçekleştirilen operasyonun birinci aşamasında kente bağlı köy, mezra ve kırsal alan özgürleştirilirken; ikinci aşamada ise kuşatmaya alınan kent merkezi şiddetli çatışmaların ardından kontrol altına alındı. Kenti dört koldan kuşatan Minbiç Askeri Meclisi sokak sokak ilerleyerek bir yandan sivilleri tahliye etti, diğer yandan ise kenti çetelerden temizledi. Son olarak Güvenlik Kavşağı’nın kontrol altına alınmasıyla El Sirib Mahallesi’nde dar bir alanda çembere alınan çeteler ile Minbiç Askeri Meclisi arasında yaşanan şiddetli çatışmaların ardından kentin tamamı özgürleştirildi.

200 köy ve kasaba özgürleştirildi

Dört kol halinde devam eden operasyonda kentin kuzeyi ile güneyinden ilerleyen Minbiç Askeri Meclisi, kısa sürede 200’ü aşkın köy ve mezrayı temizledikten sonra Minbiç ile Bab yolu üzerinde bulunan Arima kasabasının doğusunda birleşerek, kenti tümden kuşatmaya aldı. Operasyon süresince 2 binin üzerinde IŞİD militanı öldürüldü.

170 bini aşkın sivil kurtarıldı

Kent merkezinin kuşatmaya alınmasından sonra çetelerin kentteki sivilleri rehin alarak canlı kalkan olarak kullanması üzerine Minbiç Askeri Meclisi, sivillerin can güvenliği için operasyonun hızını kontrollü bir şekilde düşürdü ve oluşturulan uzman birliklerle sivillerin tahliye edilmesini sağladı. Operasyonun başından beri 170 bini aşkın sivilin kurtarıldığı belirtilirken, özellikle Ebû Qelqel beldesine tahliye edilen sivillerin yaşamsal ihtiyaçları da yine Minbiç Askeri Meclisi tarafından karşılandı.

CpsVmxWW8AAuG48

Operasyonun birinci aşamasını oluşturan Minbiç köylerinin özgürleştirilmesi operasyonunda çetelerin bomba yüklü 20 araçla yaptığı saldırı girişimi ise boşa çıkarıldı. Ayrıca çetelere ait 4 silah deposu, mayın imal edilen 3 imalathane de savaşçıların eline geçti. Operasyonun bir aylık birinci aşamasında Karakozak Köprüsü’nden Bab kenti sınırlarına kadar olan alanda bin 200 kilometrekarelik alan özgürleştirildi.

Operasyonun ikinci aşaması: Kent merkezi

Haziran ayının sonunda başlayan operasyonun ikinci aşamasında ise IŞİD çeteleri kırsal alanların tümünü kaybetmesi üzerine kent merkezinde çok sayıda ev, işyeri, apartman, yol, cadde, sokak, meydan ve stratejik noktayı mayın ve patlayıcılarla tuzaklayarak Minbiç Askeri Meclisi’nin ilerleyişini durdurmaya çalıştı. Ayrıca on binlerce sivil kent merkezinde rehin alınarak canlı kalkan olarak kullanıldı.

Sivillerin esir alınması Minbiç Askeri Meclisi’nin ilerleyişini yavaşlatsa da oluşturulan uzman birlikler kentteki sivilleri kurtarmak için nokta operasyonlarla koridorlar açmaya başladı. Minbiç Askeri Meclisi’nin koordinesinde oluşturulan uzman birlik, sivillerin kurtarılacağı güzergahlardaki mayınları temizleyip çetelerin keskin nişancılarını etkisiz hale getirdikten sonra siviller bu koridorlardan güvenli alanlara tahliye edildi. Uzman birlikler kent merkezinde 170 binin üzerinde sivili bu yolla güvenli bölgelere ulaştırdı.

Operasyon boyunca 2 binin üzerinde çeteci öldürülürken; 700’ü aşkın çetecinin cenazesi ise Münbiç Askeri Meclisi’nin eline geçti.

ANHA’nın Minbiç Askeri Meclisi kaynaklarına dayandırdığı bilgilere göre kent merkezinde 3 binin üzerinde mayın ve el yapımı patlayıcı ise etkisiz hale getirildi. Operasyon boyunca 280 Münbiç Askeri Meclisi mensubunun yaşamını yitirdiği tahmin edilirken, ilerleyen saatlerde operasyonun bilançosuna ilişkin resmi açıklama yapılması bekleniyor.

Ve Minbiç özgürleşti

Hem Minbiç’in köy ve mezralarının özgürleştirilmesi aşamasında hem de kent merkezinin özgürleştirilmesi aşamasında ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyona bağlı savaş uçakları destek verdi. Operasyonun 73’üncü gününde El Sirrib Mahallesi’nde yaşanan çatışmalarla kent tümden çetelerden arındırılmış oldu. Kentteki mayın temizleme ve arama-tarama faaliyetleri ise sürüyor.

73 Gün sonra gelen mutluluk

menbic-reuters

Komutan Faysal ebu Leyla Minbic Özgürleştirme Operasyonu kapsamında Minbic Askeri Meclisi savaşçıları, 73 gün sonra kente özgürlük getirdi.

MENBEC (1)

DAIŞ çetelerinin zulmünden kurtarılan halkın mutluluğu ANHA objektifleri böyle yansıdı. 2 yıldan fazladır insani özelliklerini yitirmiş çetelerin zulmüne maruz kalan halk, Minbic Askeri Meclisi savaşçılarının kenti özgürleştirmesiyle beraber özgürlüğün tadını çıkarıyor.

Zulmün pençesinden kurtarılan halk kadın, çocuk, yaşlı sokaklara çıkarak zaferi kutluyor. En büyük mutluluğu ise her zaman ki gibi çocuklar yaşıyor.

MENBEC (2)

Minbic Askeri Meclisi savaşçıları saat 17.05 sularında kenti çetelerden tamamen temizlediğini duyurmuştu.

indir (1) images

indir

 

(Kaynak: Sendika.org, ANHA, Reuters)

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here