Anasayfa Haber Vedat Türkali uğurlandı

Vedat Türkali uğurlandı

Paylaş

Türk edebiyatının usta ismi Vedat Türkali’nin cenaze töreni hayatı boyunca mücadelesini verdiği barışın gününde düzenlendi. Çoklu organ yetmezliği nedeniyle 97 yaşında hayatını kaybeden Türkali’nin 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Teşvikiye Camii’nde düzenlenen cenaze törenine, oyuncular, akademisyenler, yayın evleri, siyasi partiler ve kitle örgütleri temsilcilerinin yanı sıra okurları da katıldı.

‘YÜZYILLIK KARANLIK İÇİNDE BİR BARIŞ ÇAĞRISIYDI’

Teşvikiye Camii’nde düzenlenen tören için gelen kitle polisin aramasından geçerek cami avlusuna giriş yaptı. Vedat Türkali’nin şiirine bestelenen “Bekle Bizi İstanbul” şarkısının sözlerinin yazılı olduğu pankartlarla alana giren bir grup “Haramilerin saltanatını yıkacağız” sloganı attı.

Vedat Türkali’ye 7 yıldır yardımcı olan Nermin Çiçek “Dedemi kaybettim” dediği Türkali’nin ardından şöyle konuştu: “7 yıldır baktığım yoldaşımı, dedemi kaybettim. Cenaze töreninde ağlanmasını istemezdi. Gözyaşını sevmezdi çünkü. ‘Hep gülün’ derdi.”

“Vedat Türkali benim için bir amcaydı” diyen HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ise, “Torunu ve kızıyla birlikte büyüdüm. Hiç ölmeyecek, Türkiye’de barışın tesisi olarak o köşede duracak sanırdım. Hem Vedat amca olarak onu kaybetmiş olmaktan hem de Türkiye olarak bu kadar değerli bir insanı kaybettiğim için çok üzgünüm” diyerek duygularını paylaştı.

Vedat Türkali’nin yalnız Kürt meselesinde değil Ermeni meselesinde de mücadele ettiğine değinen HDP Milletvekili Garo Paylan, “Vedat ağabey yüzyıllık karanlık içinde bir barış çağrısıydı. Ona barışı hediye edemeden uğurluyoruz ama barışı hediye etmek için mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

‘HALKLARIN BARIŞ VE KARDEŞLİK MÜCADELESİNDE YER ALDI’

EMEP MYK Üyesi Levent Tüzel, “Arkasından ah vah ederek değil örnek kişilik olarak yad etmeliyiz Vedat Türkali’yi. İleri yaşına rağmen barış yönünde çağrı yapmaktan vazgeçmedi. Halkların barış ve kardeşlik mücadelesinde yer alan, oraya buraya savrulmayan net bir duruş sergiledi Vedat Türkali” dedi.

‘TÜRKİYE’NİN POLİTİK TARİHİNİ ROMANLA ANLATTI’

Türkali’nin Türk edebiyat ve yazımında büyük bir kayıp olduğunu belirten yazar ve yönetmen Metin Boran, “Vedat Türkali, Türkiye politik tarihini romanla anlatan usta bir yazardı” diye konuştu.

Vedat Türkali’nin ilk romanını 50’sinden sonra yazmasına rağmen geride kült eserler bıraktığını ifade eden Yazar Ayşegül Tözeren, “Vedat Türkali, Bir Gün Tek Başına ile çıktığı yolculuktan sonra geriye bir edebiyat mirası bıraktı. Bir konuşmasında ‘Sonuç değil, çözümün kendisini istiyoruz’ demişti. Dilerim barış dileği gerçek olur. Yazarken de yaşarken de namuslu bir aydındı. İlişkileri anlatırken bireysel duyguları anlatmaktan çekinmedi. Hem Türkiye devrim tarihini hem de bireysel ilişkileri ustalıkla yazmıştır” dedi.

‘EMEĞİN MÜCADELESİNİ VEREN ÖZGÜRLÜK ANITIYDI’

“Hem hoca, hem ağabey, hem baba, hem beyefendiyi kaybettik” diyen oyuncu Ahmet Mümtaz Taylan, “İnsanların ve toplumun hızla dönüştüğü bir çağda duruşunu koruyan bir aydınla aynı çağda yaşamış olmak bir ayrıcalıktır” şeklinde konuştu.

Oyuncu Aytaç Arman da, “Sözcükleri çok iyi kullanırdı. Onun için Vedat ağabeyi biz değil, eserleri anlatabilir. Emeğin mücadelesini veren bir özgürlük anıtıydı Vedat Türkali” dedi.

Türkali’nin cenazesi kılınan cenaze namazının ardından alkışlar, sloganlar ve zılgıtlar eşliğinde defnedilmek üzere uğurlandı.

“Yaşasın  halkların kardeşliği” sloganlarıyla uğurlanan Türkali’nin cenazesi, kendisine 71 yıl boyunca hayat arkadaşlığı yapan ve en büyük destekçisi olan eşi Merih Pirhasan’ın yanında Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

CEVAHİR AVM ÖNÜNDE POLİS SALDIRISI

Cenaze Teşvikiye Camii’nden çıkarıldıktan sonra polisle kısa süreli arbede yaşandı. Polis, Mecidiyeköy yönüne doğru yürüyüşe geçen grubun önünü kesmek istedi. Cenazeye katılanlar itiraz etti. Yürüyüş polis eşliğinde yapıldı. Harbiye’den Mecidiyeköy’e doğru yürüyen kitlenin önü Şişli Camii önünde bir kez daha kesildi. Polis kitleye dağılması yönünde anons yaptı. Kilte, polis barikatını da aşarak yoluna devam etti. Kitle, Cevahir AVM’nin önüne geldiğinde ise polis, grubu tekrar durdurdu. Cenazeye katılanlara plastik mermi ile saldırdı. Kitle, “Yaşasın devrim ve sosyalizm” sloganlarıyla yürüyüşe devam etti.

(Kaynak: Evrensel)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here