‘Vekilime dokunma’ eylemine coplu müdahale

Paylaş

İstanbul’da HDP’nin “Vekilime Dokunma” sloganıyla yaptığı açıklamaya copla saldıran polis, 7 kişiyi gözaltına aldı.

HDP İstanbul İl Örgütü, “Vekilime Dokunma” sloganıyla Taksim Tünel’den Galatasaray Meydan’ına gerçekleştirmek istediği yürüyüş polislerce engellendi. Engelin ardından Tünel Meydanı’nda basın açıklaması yapan kitle, “İrademe dokunma, vekilime dokunma” pankartını açarak “Baş eğmiyoruz, baş kaldırıyoruz”, “Ölüm değil çözüm” ve mecliste darp edilen vekillerin fotoğraflarının bulunduğu dövizler taşıyarak sık sık, “Biji berxwedana meclisi”, “HDP halkın onurudur” ve “Meclisteki sesime vekilime dokunma” sloganları attı.

Burada açıklama yapan HDK İstanbul İl Eşsözcüsü Şamil Altan, HDP’li vekillerin dokunulmazlıkların kaldırılmasını kınadı. “Uzun süredir halka karşı geliştiren savaşı başka bir mecraya taşımış durumundalar” diyen Altan, “Mecliste olan ile Gezi ve Sur’da olan şey aynıdır. HDP her kimlikte ezilen halkın ortak noktasıdır. Bu ortak noktayı saf dışı bırakmak istiyor” dedi.

‘Halkın iradesine saldırıdır’

Dokunulmazlıkların kaldırılması ile HDP’li milletvekillilerin değil halkın iradesine karşı bir saldırının olduğunu belirten HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Doğan Erbaş ise, “HDP şahsında 6 milyon insanın iradesi çiğnenmekte. Kürt halkı boyun eğmeyecek. Demokratik direnişi büyütmek için alanlarda olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından “Hırsız, katil, AKP” sloganı attan kitleye polis coplarla saldırdı. Polislerce darp edilen 7 kişi gözaltına alındı.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here