Paylaş

Can Dündar ve Erdem Gül gazetecilik yaptıkları için bugün hâkim karşısına çıktı. Duruşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MİT’in müdahil olma talebi kabul edildi. Davaya gizlilik kararı verildi. Milletvekillerinin salonu terk etmemesi üzerine mahkeme heyeti duruşmayı 1 Nisan’a erteledi. Vekliller hakkında yasal işlem yapılması kararlaştırıldı.

Adana’da mühimmat yüklü MİT TIR’larının durdurulması ile ilgili haberleri nedeniyle 92 gün tutuklu kalan gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül gazetecilik faaliyetleri nedeniyle bugün hâkim karşısına çıktı. Davanın ilk duruşmasında mahkeme 2 konuda karar verdi.

MAHKEME SALONUNUN KAPILARI ARTIK KAPALI

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi duruşmaların bundan sonraki kapalı yapılmasını kararlaştırdı. Sanık eşlerini bu karar bağlamayacak. Mahkeme salonunun kapıları bundan sonraki duruşmalarda izleyicilere kapatılacak. Salonda, sanıklar, taraflar ve avukatlarıyla sanık eşlerinden başka kimse olmayacak.

ERDOĞAN VE MİT TEMSİL EDİLECEK

Mahkeme 2’inci kararını da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MİT’in müdahillik talepleriyle ilgili verdi. Sanık avukatlarının “direkt zarar görmedikleri” gerekçesiyle reddedilmesini istediği “müdahillik talepleri” kabul edildi.

TÜM DÜNYADAN DESTEK 

Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ndeki duruşmayı milletvekilleri, yabancı diplomatlar, çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi de izliyor. Ulusal ve uluslararası gazetecilik meslek örgütleri de Dündar ve Gül’e destek veriyor.

DAVADAN DAKİKA DAKİKA GELİŞMELER

 

16.00 Vekiller çıkmayınca vekiller hakkında yasal işlem yapılması kararlaştırıldı. Milletvekilleri direndi, salondan çıkmadı. Duruşma 1 Nisan’a ertelendi. Salondan çıkmayan CHP’li vekiller Ali Haydar Hakverdi, Gamze Akkuş İlgezdi, Enis Berberoğlu, Musa Çam, Mahmut Tanal

15.45 Heyet duruşma salonuna gelmiyor. Milletvekillerinin dışarı çıkmasını istiyor. Vekiller dışarı çıkmayacaklarını müdahale talepleri olduğunu söylediler.

13:50 Vekillerin duruşmayı izleme talebi reddedildi. Duruşmaya 15:00’e kadar ara verildi.

13.15 Mahkeme heyeti içeri girdi. Gizlilik kararının gerekçesi ulusal güvenlik olarak açıklandı.

12:59 Can Dündar’dan gizlilik kararına ilk tepki geldi… LİNK:

12.10 Salon boşaltılıcak. Davanın bundan sonraki duruşmaları seyirciye kapalı olacak.

12.05 Mahkeme heyetine salonda büyük tepki var. Salondan ‘yuhhhh’ ve alkış sesleri yükseliyor. Davayı izleyenler “Çocuklarınızın yüzüne nasıl bakacaksınız?” diye tepki gösterdi

12.00 Duruşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MİT’in müdahil olma talebi kabul edildi. Davaya gizlilik kararı verildi.

11.20 Yeni Savcı “MİT ile Cumhurbaşkanı Erdoğan davaya müdahil olsun” dedi. Kapalı olup olmaması kararı için duruşmaya 10 dakika ara verildi.

11.15 MİT ve Erdoğan avukatları: Bize verilen talimat gereği şikayetçi olarak müdahil olmak istiyoruz.

11.14 Dündar ve Gül’ün avukatlarından Ergin Cinmen: Erdoğan bu davada isnat edilen suçtan nasıl zarar görebilir ki. Kesinlikle müdahil olamaz.

11.13 Savcı: FETÖ-paralel terör örgütünün ortadan kaldırmak istediği Başbakan Erdoğan olduğu icin müdahil olabilir. MIT de doğrudan mağdur.

11.12 3 sayfalık belgeyi öğrendik zaten. Sayin hakim burada 5 taş oynamıyoruz. Aleni yapalim şu davayı.

11.10 Akın Atalay, savcının kapalı yargılama istemesindeki gizli belge dediği bir satırlık  cümleyi okudu. Ardından “Şimdi okudum gizliliği kalmadı buradaki herkes duydu. Kapalıya gerek kalmadı” dedi. Salonda alkış koptu.

11.05 Savcı Can Dündar ve Erdem Gül dosyasına kapalı oturum talebine  dayanak olarak MİT yazısının dosyada olduğunu söyledi. Ancak avukatlarda böyle bir yazı yok.

10.55 Avukat Tora Pekin: Kapalı oturum verirseniz, Cumhurbaşkanıve Adalet Bakanı açıklamaları dikkate alındığında savunmalar bu 4 duvar arasında kalacaktır. Bu da Can Dündar ve ErdemGül’ün adil yargılanma hakkını etkileyecektir. Ayrıca iddianamede yayınlanmis yazılardan başka bir belge yok.

10.50 Avukat Tora Pekin: Bu davada paralel yargılama yapılıyor. Bir bu salonda bir de dışarıda. Dışarıda bu dava için konuşan birileri var. Cumhurbaşkanı “Anayasa Mahkemesi kararını tanımıyorum. Mahkeme kararında direnmeli” diyerek yargıya direkt etki ediyor. Aynı şekilde Adalet Bakanı da yargıya müdahale eden açıklamalar yapıyor.

10.45 Dündar ve Gül’ün avukatlarından Tora Pekin, “İnsan hakları beyannamesinin maddelerine göre kapalı mahkeme olamaz” dedi. Pekin, AİHM’nin kararina da atıfta bulunarak, “Yeni atanan savcının bahsettigi belgeler dosyada yok. Bu davanın kapalı yapılmasi adil yargılamaya gölge düşürür.  Yeni savcı gidip başka dosyadan, Selam Tevhid’den alıntılarla kapalı oturum istiyor. Bizimle alakası yok” dedi

10.42 Savcının düşük tonda anlaşılmaz konuşması ve yüzünü bilgisayar ekranının arkasına gizlemesi tepki çekti. “Savcı yüzünü göstersin, sesini yükseltsin” tepkisi geldi salondan

10.40 Duruşma  yoklama ve kimlik sorgusuyla başladı. Savcı durumanın kapalı devam etmesi yönünde talepte bulundu. Duruşma sesli ve görüntülü  kayıt yapılıyor.

10.20 Mahkeme Başkanı Canel Rüzgar, salonda görüntü ve ses kaydı alınmaması konusunda uyarıda bulundu. Görüntü ve ses kaydı alanlar hakkında işlem yapılacağını belirtti.

10.15 Can Dündar ve Erdem Gül duruşma salona girdiğinde izleyiciler tarafindan “onurumuzsunuz ,bravo” şeklinde sloganlarla alkışlandı.

10.00 Can Dündar ve Erdem Gül’e Çağlayan’da büyük destek var. Yoğun katılım dolayısıyla duruşma salonunun değiştirileceği açıklandı. Daha sonra bu karardan vazgeçildi.

09:45 Çağlayan Adliyesi dışında Can Dündar ve Erdem Gül açıklama yaptı. Dündar şunları söyledi: Adliye önünde konuşan Dündar, “İki saray arasında kalmış durumdayız. Biri Kaçak Saray, biri Adalet Sarayı. Yaptığımız haberin arkasındayız. Buraya gazeteciliği savunmak için geldik. Bugün mahkemeden aksi yönde bir karar çıkarsa bu AYM’ye kayyum atandığı anlamına gelir.”

Erdem Gül ise  “Biz sadece işimizi yaptık” dedi.

[Haber görseli]

Berkin Elvan’ın annesi de Dündar ve Gül’ün duruşmasını Çağlayan’da tekip ediyor 

[Haber görseli]

 

[Haber görseli]

İngiltere’nin İstanbul Başkonsolosu Leigh Turner’ın da aralarında olduğu 12 konosolos davayı izliyor. 

[Haber görseli]

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlardan Sorumlu Başsavcı Vekili İrfan Fidan tarafından hazırlanan iddianamede, Dündar ve Gül için, “devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme”, “devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklama”, “cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen ya da tamamen engellemeye teşebbüs etmek” ve “silahlı terör örgütüne üye olmaksızın bilerek isteyerek yardım etme” suçlarından bir kez ağırlaştırılmış müebbet, bir kez müebbet ve 30 yıla kadar hapis cezası istenmişti. Savcı Fidan, Dündar’ın köşe yazılarının tek delil olarak gösterildiği 473 sayfalık iddianamenin 40 sayfasını da akademik bir makaleden kaynak göstermeden izinsiz kullanmıştı.

Diplomatlardan yakın takip

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün saat 10.00’da başlayacak davaya çok sayıda meslektaşı, milletvekilleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, AB ve ABD olmak üzere çok sayıda diplomat takip ediyor. AB üyesi ülkelerin İstanbul başkonsolosları veya yardımcıları hukuk danışmanlarıyla birlikte davayı izliyor. Alman Sol Parti Milletvekili Sevim Dağdelen ve AP milletvekilleri katıldı. AB Ankara Delegasyonu temsilcilerinin yanı sıra Almanya, İsveç, Avusturya, Hollanda, İsviçre, Kanada, Norveç gibi ülkeler de bulunuyor. Öte yandan davayı Avrupa Konseyi’nin ve AGİTin de yakından takip ettiği biliniyor.

(KAYNAK: CUMHURİYET)
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here