Anasayfa LGBTİ Velevki İbneyiz

Velevki İbneyiz

Paylaş

Avcılar’da seks işçiliği yapan trans kadın Alev bıçaklanarak öldürüldü. Arkadaşları karakola gittiklerinde sorgulanırken, polisler “Ne kadar çok ibne var” dedi

homofobi_transfobiİstanbul Avcılar’da seks işçiliği yapan bir trans kadın sokak ortasında bıçaklanarak öldürüldü. Pembe Hayat’ın haberine göre, Alev adlı kadın caddede çalıştığı sırada müşteri gibi yanına yaklaşan bir kişi tarafından bıçaklandı. Alev, olay yerinde yaşamını yitirdi.

Saldırının ardından Avcılar Emniyeti’ne giden Alev’in arkadaşları ise birer “şüpheli” gibi sorgulandı. İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, polislerin karakoldaki bekleyiş sırasında “Ne kadar çok ibne var arkadaş” dediğini duyurdu.

Olayla ilgili soruşturma devam ederken, “ibnelerin varlığından” rahatsız olan polisler katil zanlısını henüz “yakalayamadı”.

10 günde üçüncü saldırı

Alev adlı trans kadının Avcılar’da öldürülmesiyle son 10 günde üçüncü saldırı gerçekleşmiş oldu. 23 Kasım’da İstanbul Maltepe’de 33 yaşındaki trans kadın Nilay evinde saldırıya uğramıştı. Katil, Nilay’ı bıçakladıktan sonra bornozla boğarak öldürmüş, arkadaşları Nilay’ın cansız bedenine ulaşmıştı. Polis ise, saldırının ardından harekete geçen ve bilgi almaya çalışan İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği’nden Kıvılcım Arat’a “Zaten ölmüş, gırtlağı kesilmiş, ne uğraşıyorsunuz” demişti.

20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü’nde ise İstanbul’da bir trans kadın saldırıya uğramıştı. 19 Kasım’ı 20’sine bağlayan gece saat 3 sularında Şişli Halaskargazi Caddesi’nde trans kadın Adriana levyeyle darp edilmişti.

bianet’in erkek şiddeti çetelesine göre, 1 Temmuz 2011 – 30 Ekim 2015 tarihleri arasında Türkiye’de 8 ilde 17 trans kadın öldürüldü.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here