Anasayfa Emek Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin 41’incisi gerçekleştirildi

Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin 41’incisi gerçekleştirildi

Paylaş

Adalet Arayan İşçi Aileleri, “Vicdan ve Adalet Nöbeti” eyleminin 41’incisini gerçekleştirdi.

Adalet Arayan İşçi Aileleri, işçi cinayetlerine dikkat çekmek amacıyla her ayın ilk Pazar günü gerçekleştirdikleri “Vicdan ve Adalet Nöbeti”nin 41’incisini Galatasaray Lisesi önünde gerçekleştirdi. ÖDP Eş Sözcüsü Alper Taş, gazeteci Esra Yalçın ve iş cinayetlerinde yakınlarını kaybeden ailelerin katıldığı eylemde, “Kaza değil cinayet vicdanınız yok mu?” pankartı açıldı, iş cinayetlerinde yaşamını yitiren işçilerin fotoğraflarının bulunduğu ve “Kaza da kader de değil, cinayet”, “Bütün sorumlular yargılansın” yazılı dövizleri taşındı.

‘Taşeron sistem devam ettikçe iş cinayetleri de devam edecek’

Basın açıklamasını aileler adına 2008 yılında Davutpaşa’da meydana gelen patlamada yaşamını yitiren Heybetullah Güleç’in ağabeyi Hakkı Güleç yaptı. Adalet arayışlarının devam ettiğini ifade eden Güleç, taşeron sistem devam ettikçe, işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirleri alınmadıkça, sendikalaşan işçileri işten atan işverenler cezalandırılmadıkça, adil yargılanma olmadıkça iş cinayetlerinin yaşanmaya devam edeceğini söyledi. Dünyanın diğer ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de 28 Nisan’ın “İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü” ilan edilmesi için başlattıkları kampanyanın sürdüğünü dile getiren Güleç, iş cinayetlerinde tüm sorumlular yargılanana kadar mücadele etmeye devam edeceklerini ifade etti.

‘Gerekirse BOTAŞ’ın önünde kendimi yakarım’

Açıklamanın ardından, Ardahan Hanak’ta BOTAŞ’ın hat döşeme işinde çalışırken 14 Kasım 2013’te yaşamını yitiren Hakan Kuruçaylı’nın annesi Gülten Kuruçaylı konuştu. Kuruçaylı, “Başka annelerin canı yanmasın, yüreği sızlamasın diye adalet arayışıma devam edeceğim. Adalet yerine geldiği zaman belki çocuğum geri gelmeyecek ama bu bir son olabilir” dedi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a, “Bir başsağlığı bile dilemedin” diye sitem eden anne Gülten Kuruçaylı, oğlunun ölümüne neden olanlar bulunana kadar mücadelesini sürdüreceğini söyledi. Kuruçaylı, “Gerekirse BOTAŞ’ın önünde kendimi yakarım” dedi. Kuruçaylı’nın ardından Hakan Kuruçaylı’nın ölümüne ilişkin davaya sürecine ilişkin avukat Erbay Yucak konuştu. Yucak, dava hakkında kısa bir bilgi vererek, savcının davayı açarken yükleyici firmanın hatasını soruşturma konusu bile yapmadığını söyledi. Savcının bu kararına itiraz edeceklerini dile getiren Yucak, Kuruçaylı’nın üyesi olduğu Petrol-İş Sendikası’na da davaya müdahil olması çağrısında bulundu.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here