Anasayfa Haber ‘Welcome to Turkey’ Filmmor’a zabıta baskını!

‘Welcome to Turkey’ Filmmor’a zabıta baskını!

Paylaş

13. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nde Cezayirli yönetmeni Nassima Guessoum’un filmlerinin gösterildiği salona zabıta ‘ruhsatsız’ olduğu gerekçesiyle baskın yaptı. Zabıtalar kadınların direnişi ile geri çekilirken, filmi gösterilen Nassima Guessoum tepkisini “Türkiye’ye hoş geldiniz” sözleriyle dile getirdi.

Bu yıl 13’üncüsü gerçekleştirilen Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nde bir zabıta baskını yaşandı. Beyoğlu’ndaki Rampa Kafe’deki salonda Piçler (Bastards) adlı filmin gösterimi sırasında zabıtalar, mekanın film gösterimi için ruhsatının olmadığı gerekçesiyle salonu bastı ve izleyicileri dışarı çıkarmak istedi. Festival koordinatörlerinin tepkisi ile karşılaşan zabıtlar salonundaki izleyicilerin fotoğraflarını çekti. Filmin Cezayirli yönetmeni Nassima Guessoum tepkisini “Welcome to Turkey” (Türkiye’ye hoş geldiniz) sözleriyle ifade etti.

‘Mühürlemek istediler’

Festival Koordinatörü Melek Özman, festivalin tüm izinlerinin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından alındığını söyleyerek, “Zabıtalar mekanın film gösterimi için ruhsatı olmadığını ileri sürerek film gösterimini kesip salonu mühürlemek istedi. Yaklaşık bir saat kadar zabıtaya direndik gerekirse gözaltına alın fakat festival gösterimini durdurmayacağız dedik” dedi.

‘Filmin kopyasını aldım’

Melek, belediyeyi ve ilişkileri olduğu milletvekillerini arayarak zabıtaları durduklarını belirtti. Zabıta baskını sırasında filmi gösterilen yönetmen Nassima Guessoum, baskın sırasında salonda olmadığını baskından sonra salona geldiğini dile getirerek, “Kadınların direnmesiyle zabıtalar geri çekildi. Korktum ve zabıtaların her şeyi alacaklarını düşünerek filmimin kopyasını ve tüm gereçlerimi aldım” dedi.

Türkiye’nin özgür bir ülkeymiş gibi gözüktüğünü ama öyle olmadığını gördüğünü aktaran Nassima, Tunus’taki müze saldırısını da kınayarak 21 kişinin hayatını kaybetmesinin kendisinde şok etkisi yarattığını söyledi.

JINHA

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here