Anasayfa Haber ‘Ya demokrasi diyeceğiz, ya diktatörlük’Antalya-Hatay-Mersin-Erzurum-Hakkari-Van-Denizli-Ağrı-Aydın-İstanbul

‘Ya demokrasi diyeceğiz, ya diktatörlük’Antalya-Hatay-Mersin-Erzurum-Hakkari-Van-Denizli-Ağrı-Aydın-İstanbul

Paylaş

Genel seçimlere hazırlanan HDP’li adayların seçim çalışmaları, büro açılışları ve halk toplantıları ile devam ediyor. Hatay’ın Payas büro açılışında konuşan Hatay Milletvekili Adayı Nihat Erarslan, kitleyi Kürtçe, Türkçe ve Arapça selamlayarak, “7 Haziran gününde ya demokrasi diyeceğiz ya da diktatörlük diyeceğiz. Bizler HDP olarak barışı, özgürlüğü, demokrasiyi oylamak için sandığa gidiyoruz” dedi.

ANTALYA

HDP seçim çalışmaları kapsamında Antalya’nın Alanya ilçesinde seçim bürosu açtı. Açılışa, HDP Antalya milletvekili adayları Saruhan Oluç, İlkin Manya, Nuray Erçağan, HDP il ilçe yöneticileri, HDK bileşenleri ve binlerce yurttaş katıldı. Alanya girişinde yüzlerce araçlık konvoyla karşılanan adaylar, çok sayıda aracın yer aldığı konvoy eşliğinde kent merkezinde tur attıktan sonra Mahmutlar Mahallesi’nde bulunan seçim bürosuna gelindi. Seçim bürosu önünde bekleyen kitleye hitap eden Saruhan Oluç, verdikleri mücadelenin sadece bu seçimi kazanmak için olmadığını faşist zihniyetin 33 yıldır halkların önüne koyduğu barajı yıkma mücadelesi olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından milletvekili adayları tarafından seçim bürosunun açılışı yapıldı.

HATAY

Hatay’ın İskenderun ilçesi Mustafa Kemal ve Gültepe mahallelerinde seçim irtibat büroları açıldı. Açılışa, HDP Hatay milletvekili adayları Nihat Eraslan, Hamdiye Turgay, Peri Çiftçi, Abdulkerim Aslan, Hilmiye Kızılay, Bekir Soylu, HDP il ilçe yöneticileri ve yüzlerce yurttaş katıldı. Adayların halka tanıtıldığı toplantıda konuşan Peri Çifçi, AKP hükümetinin toplumu hizaya çekmeye çalıştığını belirterek, insanların ne giyeceğinden kaç çocuk yapacağına kadar her şeyine karıştığını söyledi. Konuşmaların ardından büroların açılışları yapıldı.

‘Ya demokrasi ya diktatörlük…’

Hatay’ın Payas ilçesinde de yine binlerce yurttaşın katılımı ile seçim irtibat bürosu açıldı. Açılışta konuşan Hatay Milletvekili Adayı Nihat Erarslan kitleyi Kürtçe, Türkçe ve Arapça dillerinde selamladı. Erarslan, “7 Haziran gününde ya demokrasi diyeceğiz ya da diktatörlük diyeceğiz. Bizler HDP olarak barışı, özgürlüğü, demokrasiyi oylamak için sandığa gidiyoruz” dedi

MERSİN

Mersin’de seçim çalışmaları kapsamında Tarsus ilçesine bağlı Hasan Ağa köyüne giden HDP’li aday Nursel Demir ve beraberindekiler köy halkı ile bir araya geldi. Köy kahvesinde organize edilen toplantıda halka hitap eden HDP PM üyesi Fatma Kurtulan, AKP diktasını durdurabilecek tek partinin HDP olduğunu söyledi. HDP’nin seçin bildirgesine değinen Kurtulan, “HDP ‘gelin, size şunu veriyorum bana oy verin’ demiyor. HDP ‘gelin kendimizi de ülkemizi de birlikte yönetelim’ diyor” dedi. Daha sonra toplantı soru cevap şeklinde devam etti.

Aday ve beraberindeki partililer daha sonra Şahin Mahallesi’ne giderek, burada bir toplantıya katıldı. Halkın alkış ve zılgıtlarla karşıladığı aday ve partililer adına konuşan Nursel Demir, HDP’nin halkların kardeşliğini istediğini belirti. Demir, “Yüz yıllarca bu topraklarda kardeşçe yaşadık. Biz kardeşçe yaşamayı zaten biliyoruz. Şimdi bu kardeşliği egemenlerin elinden alma zamanıdır” dedi.

Daha sonra ise Barbaros Mahallesi’nde düzenlenen gençlik şölenine geçildi. Şölende kısa bir konuşma yapan HDP Milletvekili Adayı Nursel Demir, AKP iktidarı döneminde gençlerin yok sayıldığını söyledi. Demir, “Biz HDP olarak bu algıyı yıkmak için geliyoruz” dedi.

ERZURUM

HDP Erzurum Milletvekili adayları Seher Akçınar Bahar ve Şiyar Aslan seçim çalışmalarına Çat ilçesine bağlı köylerde devam etti. CHP ve AKP’ye en çok oyun çıktığı Çat ilçesine bağlı köylere giderek kapı kapı dolaşan milletvekili adayları, yeni ve kardeşçe yaşamın inşası için halktan destek istedi. Sırasıyla Erzani (Kurbani), Karîkom (Saltaş), Başko (Çayırtepe), Silîkan (Söbeçayır), Cibo, Qersek (Karabay) ve Karaca köylerini ziyaret eden adaylar, gittikleri köylerde yoğun ilgil gördü. Gittikleri Alevi nüfusunun yüksek olduğu ve CHP tabanı olan köylerde yoğun ilgiyle karşılanan milletvekili adayları yurttaşların artık Erdoğan diktatörlüğünü yıkmak için HDP’nin barajı geçmesi gerektiğini dile getirerek, seçimlerde oylarını HDP’ye vereceklerini söyledi.

Adaylar daha sonra Hıdırellez şenliklerinin yapıldığı Çat yolu üzerindeki Gölet piknik alanına gitti. Erzurum Erenler Alevi Bektaşi Derneği tarafından ilk kez düzenlenen şenlikte konuşan HDP milletvekili adayı Bahar, “Bu şenlik burada ilk defa kutlanıyor. Bizler HDP olarak Alevi yurttaşlarımıza şunu söylüyoruz, HDP Alevi nüfusunu, Alevi cemaatinin evidir. Kendilerini ifade edebilecekleri bir zemindir. Biz HDP olarak mevcut siyasetimizi Kürt meselesinin çözümü ve Alevi meselesinin çözümü üzerine kurmuşuz. HDP olarak Alevi nüfusuna şunu söylüyoruz sadece zorunlu din dersinin kalkması değil sadece cem evlerinin statüye kavuşması değil Alevi nüfusunun kendi kaderlerini kendilerinin belirleyeceği ve kendilerini ait bir statülerinin olmasını istiyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından HDP milletvekili adayları şenlik alanına gelen yurttaşları tek tek ziyaret ederek seçim programlarına devam etti.

HDP’nin bir diğer adayı Sebahat Işıklı ise merkez Palandöken ilçesi Gaziler Mahallesi’nde halkla biraraya geldi. Toplantının yapılacağı evin kapısında “Bizler HDP Bizler Meclise” sloganlarıyla karşılanan Işıklı, AKP’nin tek adamlık rejiminin ülkeyi karanlık bir kaosa sürükleyeceğini belirterek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tarafsız olması gerektiği yerde AKP’nin seçim çalışmalarını son sürat yürüttüğünü vurguladı. Işıklı, “AKP’nin tek başına iktidar çıktığı halde tek adamlık diktatörlüğünü ilan edecek ve ülkemiz karanlık bir kaosa sürüklenecektir. Zaten İç Güvenlik Yasası’yla tek adamlık rejimin ilk adımı atıldı. İkinci adıma HDP halkın desteğiyle engel olacak izin vermeyecektir. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tarafsız olması gerekirken her yerde AKP’nin seçim faaliyetleri kapsamında son sürat AKP’ye oy istemekte ve propagandasını yapmaktadır” dedi.

HAKKÂRİ

“Yeni Yaşam” adaylarının çalışmaları Hakkâri’de tüm hızıyla devam ederken, adaylar her yerde büyük bir coşku ile karşılanıyor. HDP Hakkâri Milletvekili Adayı Nihat Akdoğan ve beraberindekiler, kent merkezi ve Kırıkdağ ve Üzümlü köyünde bulunan toplam 19 düğüne katıldı. Katıldığı her düğünde büyük coşku ve zılgıtlar ile karşılanan Akdoğan, yurttaşların yoğun sevgisi ile karşılaştı. Düğünlerde konuşan Akdoğan, düğün ve kutlamalarda Kürt halkının birliğinin pekiştiğini dile getirerek, 7 Haziran seçimlerinde bu birlik ve beraberliği daha da pekiştirmek ve HDP’yi başarıya ulaştırmak gerektiğinin altını çizdi. Akdoğan’ın ardından konuşan Hakkari’nin kanaat önderlerinden Mehmet Adıyaman ise HDP yaratmış olduğu atmosfer ile bir baraj değil iki barajı birden yıkacağını dile getirdi. Bir önceki seçimlerde AKP’ye oy verdiklerini söyleyen Adıyaman’ın akrabaları ise son dönemde AKP’nin yürüttüğü politikalar ile gerçek yüzünü gösterdiğini ve bundan dolayı HDP’ye oy vereceklerini dile getirdi.

Gün boyu süren düğün ve köy ziyaretlerinin ardından Akdoğan ve beraberindekiler Kıran Mahalle Meclisi tarafından düzenlenen toplantıya katıldı.

VAN

Van’da seçim çalışmaları kapsamında çalışmalarını sürdüren HDP Van Milletvekili adayları Edremit ilçesine bağlı Süphan Mahallesi’nde düzenlenen halk toplantısı ile yurttaşlarla bir araya geldi. Mahallede bulunan bir halı sahada düzenlenen halk toplantısına HDP Van milletvekili adayları Zozan Yeliz Yıldırım, Lezgin Botan, HDP Van İl Eş Başkanı Derya Havya ve Veysi Dilekçi, Edremit Belediyesi Eş Başkanı Sevil Rojbin Çetin’in yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. Toplantının yapıldığı halı saha HDP bayrakları ile donatılırken, kadınların ve çocukların adaylara ilgi göstermesi ise dikkat çekti. Toplantıda ilk olarak konuşan HDP Van İl Eş Başkanı Dilekçi, 2015 seçiminin mazlum halklar için çok önemli olduğunu ifade ederek, Kobanê’nin heyecanı ile 7 Haziran’da başaracaklarını ve barajı yıkarak tüm halkların temsiliyeti için mecliste olacaklarını söyledi.

Daha sonra konuşan HDP Van Milletvekili Adayı Zozan Yeliz Yıldırım, mücadeleyi zafere ulaştıracak olanların kadınlar ve gençler olduğunu bunun için de kadınlar ve gençlere çok önemli görevler düştüğünü ifade etti. Sorumluluk ve yüklerinin çok ağır olduğunu belirten Yıldırım, bu ağır sorumluluğun sonunda barış ve zaferin geleceğini kaydetti.

‘O Firavun’un tahtı yerle bir olacak’

Toplantıda konuşan bir diğer aday Lezgin Botan ise son günler de Erdoğan’ın “Kürt sorunu yoktur” sözlerine değindi. Erdoğan’ın neredeyse “Kürt yoktur” diyeceğini belirten Botan, “Biz de buradan Erdoğan’a ve AKP’ye sesleniyoruz, siz bu tutumunuzu devam ettikçe Kürdistan’da tabela partisi olmaya mecbursunuz” dedi. Erdoğan’ın tek korkusunun HDP’nin barajı aşması olduğunu dile getiren Botan, bunun için başta Süleyman Soylu ve Yalçın Akdoğan’ın el birliği ile HDP’ye saldırdığını söyledi. Botan, “Korksunlar, titresinler, çünkü HDP geliyor. HDP 7 Haziran’da tüm barajların kapısını açacak, barajlardan sel gibi gelen o sular Erdoğan’ın sarayını başına yıkarak geçmiş 12 yıllık pisliği alıp götürecek. O günden sonra Türkiye çok daha temiz bir ülke olacak. Bizler Firavun’un tahtını yıkmaya geliyoruz” ifadelerini kullandı.

Toplantıya ev sahipliği yapan Sağdınç ailesi adına ise aile büyükleri Adnan Sağdınç bir konuşma yaptı. Sağdınç, kendilerinin de daha önce AKP’ye oy verdiklerini, ama AKP’nin gerçek yüzünü gördüklerini, AKP’nin sadece halkı kandırarak oy almaya çalıştığını söyledi. Ailesi ile birlikte son 3 dönemdir HDP için çalıştıklarını kaydeden Sağdinç, AKP’de yer alan herkese çağrı da bulunarak HDP saflarında yer almasını istedi.

AĞRI

HDP Ağrı milletvekili adayları çalışması yoğun bir tempoyla devam ediyor. Ağrı Merkez Yüzüncü Yıl Mahallesi’nde çalışmalarına devam eden HDP Ağrı Milletvekili Adayı Dilan Dirayet Taşdemir, Ağrı Belediyesi Eşbaşkan Yardımcısı Halef Keklik, DBP Belediye Meclis Üyeleri ve HDP yöneticileri, yoğun ilgi ile karşılandı. Ziyaretlerde konuşan Dirayet Taşdemir, özellikle kadınların sorunlarını dinleyerek HDP’nin 12 maddelik seçim beyannamesini anlattı.

DENİZLİ

Denizli’de de seçim çalışmaları kapsamında Sarayköy ilçesinde seçim irtibat bürosu açıldı. Açılışa HDP’li milletvekili adayları Ayfer İnan, Emine Yalçın, Perihan Üge’nin yanı sıra DEM-GENÇ aktivistleri ve çok sayıda yurttaş katıldı. Açılışta PKK Lideri Abdullah Öcalan lehine sloganlar atıldı ve çalınan müzikler eşliğinde halaylar çekildi. Büronun açılışı coşkulu bir şekilde gerçekleştirildi.

AYDIN

Aydın’da seçim çalışmaları kapsamında Söke ilçesinde bulunan Sazlı, Fevzi Paşa, Çarşı ve Savucu mahallelerinde 4 ayrı seçim irtibat bürosu açıldı. Açılışlara, Aydın milletvekili adayları Filiz Koçali, Muzafer Yöndemli ve Seval Akkan Açıcı’ın yanı sıra HDP’li il ve ilçe eşbaşkanlarıyla yöneticileri katıldı. Açılışlarda konuşan adaylardan Filiz Koçali, Aydın’da yaşayan insanların sorunlarının Kürdistan coğrafyasında yaşayan insanların sorunları ile aynı olduğunu belirterek, “Kürdistan’da HES’ler barajlar yapılıyor, Aydın Ovası’nda da aynısı yapılıyor. Kürdistan’da Dicle ve Fırat’ın kaderi Menderes Nehri ile aynıdır. Bizim sorun ve sıkıntılarımız da aynıdır” dedi.

Konuşmaların ardından çalınan müzikler eşliğinde çekilen halaylarla açılış etkinlikleri sona erdi.

İSTANBUL

Küçükçekmece’de bulunan Kanarya Mahallesi’nde kadın seçim bürosunun açılışı gerçekleştirildi. Açılışa HDP İstanbul 3. Bölge Milletvekili Adayı Ayşe Berktay, DBP MYK Üyesi Gülbahar Alpsoy, KJA İstanbnul Kordinasyonu, Barış Anneleri Meclisi ve HDP Küçükçekmece İlçe Eşbaşkanı Nergiz Oymak katıldı. Kadınların yöresel kıyafetleriyle katıldığı açılışta,”Jin jiyan azadi” sloganları eşliğinde çekilen halayların ardından seçim bürosunun açılışını milletvekili adayı Ayşe Berktay yaptı. Kısa bir konuşma yapan Berktay, 7 Haziran seçimlerine sayılı günlerin kaldığını belirterek, “Kobanê direnişi bize mücadelenin, zaferin nasıl kazanılacağını göstermiştir. Biz Sayın Öcalan’ın bize gösterdiği yolda kadınlar olarak yürüyoruz. 7 Haziranda kazanacağımız zaferle birilerinin heveslerini kursağında bırakacağız” dedi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here