Anasayfa Forum Yahudi ve Filistinli kadınlar “Eşitliğe evet, ırkçılığa hayır”

Yahudi ve Filistinli kadınlar “Eşitliğe evet, ırkçılığa hayır”

Paylaş

 

RAMALLAH – Filistin’in Ramallah kentinde bulunan Qalandia mülteci kampından kontrol noktasına yürüyen kadınlara İsrail askerleri saldırdı. 10 kadın yaralanarak hastaneye kaldırıldı. Sınırın Kudüs tarafında da Yahudi ve Filistinli kadınlar “Eşitliğe evet, ırkçılığa hayır” sloganı ile destek yürüyüşü yaptı.

İsrail’in Filistinlileri sınırlara hapsetmesine karşı Ramallah kentinde bulunan Qalandia mülteci kampında kontrol noktasında bir araya gelen kadınlar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle, Kudüs sınırına yürüdü. Filistinli kadınlara İsrail askerleri biber gazı ve ses bombalarıyla müdahale etti. Müdahalede çok sayıda kadın yaralanırken durumları ciddi olan 10 kadın hastaneye kaldırıldı.

‘Sınır’ın diğer yanında da kadınlar yürüdü

Qalandia mülteci kampındaki kadınların eylemi ile eş zamanlı olarak duvarın öbür tarafından Kudüs’te ise aralarında hem Yahudi hem Filistinli kadınların bulunduğu grup “Eşitliğe evet, ırkçılığa hayır” pankartlarıyla yürüyüş yaptı. Kadınlar sloganlarla seslerini Qalandia mülteci kampında eylem yapan kadınlara duyurmaya çalıştı. İsrail askerleri kadınların önüne kapatarak yürüyüşüne izin vermedi.

Yürüyüşe katılan Fida Tabuni, “Kadın hakları, buradaki işgalİ ele almadan konuşulmaz. Dünya Kadınlar Günü, buradaki Filistinli kadın siyasi tutukluları ele almadan konuşulmaz. Bizim için erkek egemen toplumu aynı zamanda militarist toplumudur” diye konuştu.JINHA

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here