Paylaş

ÖZGÜRLÜKÇÜ SOL– Cizre’de yaralıların bulunduğu eve devlet güçlerinin düzenlediği saldırı ve infazlarla ilgili bilgi vermeyen Şırnak Valiliği, yaptığı tek satırlık açıklamada “10 terörist etkisiz hale getirildi” demekle yetindi.

Şırnak’ın Cizre ilçesi Cudi Mahallesi’nde günlerdir hastaneye kaldırılmayı bekleyen yaralıların bulunduğu bodruma saldırarak yaralıları infaz eden devlet güçlerinin, düzenlediği operasyonla ilgili net bilgilere henüz ulaşılamıyor. Şırnak Valiliği tarafından ise bu sabah tek satırlık bir açıklama geldi.

Valilik açıklamasında sadece “İlimiz Cizre ilçesinde Bölücü Terör Örgütü mensuplarına yönelik devam eden operasyonda, 10 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur” denildi.

Öte yandan dün gece TRT Haber’in yaralıların bulunduğu bodruma ilişkin devlet güçlerince yapılan saldırıyı duyurduğu “60 terörist etkisiz hale getirildi” haberi, bugün yandaş medyada “30 terörist etkisiz hale getirildi” şeklinde servis edilmeye başlandı.

Valiliğin açıklamasında yandaş basında servis edilen haberlerde verilen sayılara da değinilmedi.

TRT Haber, Cizre’de yaralıların mahsur kaldığı binaya operasyon düzenlendiği ve 60’a yakın kişinin öldürüldüğünü iddia etti.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde günlerdir çok sayıda yaralının bulunduğu 2 ayrı binaya yönelik saldırılarla ilgili TRT Haber’den flaş bir iddia ortaya atıldı. Devletin resmi kanalından son dakika olarak geçen haberde, akşam saatlerinde devlet güçlerince bir apartmanın bodrumuna operasyon düzenlendiği, 60’a yakın kişinin öldürüldüğü iddia edildi.

Yerel kaynaklar ise 17.00 ile 18.00 sularında bölgeden şiddetli patlama sesleri geldiğini, ancak silah sesi duyulmadığını bildirdi.

Öte yandan daha önce devlet güçleri tarafından kanalizasyon rögarları kapatılarak, kimyasal madde atıldığı ve bu maddenin bugün içme suyuna karıştığı yönünde bilgi alınmıştı.

Ferhat Encü: ‘Kaygılıyız’

HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü ise “Cizre’de bodrumda mahsur kalan yaralılardan haber alamıyoruz. Kimi yerler ve hesaplar hepsinin(60) infaz edildiği bilgisi servis ediliyor. Bu bilgiler ne kadar doğrudur? Ne kadar gerçeği yansıtıyor bilmiyoruz. Kaygılıyız, endişeliyiz” dedi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here