Anasayfa Haber Yaralı askerleri köylüler kurtarıyor

Yaralı askerleri köylüler kurtarıyor

Paylaş

Tendürek Dağı’nda HPG’lilerin bulunduğu noktaya dönük operasyona çıkarak pusu kuran, ancak çemberde kalan 15 kadar paralı askerin, yaralandıktan sonra canlı kalkanlar tarafından kurtarılmasına dair bir görüntü daha ortaya çıktı. Görüntülerde askerlerin korku dolu bakışları ve yaşadıkları panik görülürken, bir askerin canlı kalkan olarak yardımlarına gelen yurttaşlara, “Kardeş bizi suçlu görebilirsiniz ama biz görev icabı buradayız. Bu işi kim yapmışsa git ona sor” sözleri, operasyonun kimler tarafından ne amaçla planlandığını akıllara getiriyor.

Ağrı’nın Diyadin ilçesinin Tendürek Dağı kırsalında, HDP ve DBP’nin fidan dikme etkinliğinden hemen önce operasyona çıkarak HPG’lilere pusu kuran askerlerin, çemberde kalmasına dair bir görüntü daha ortaya çıktı. Görüntülerde çok sayıda askerin yerde yaralı halde yattığı, korku içerisinde çatışma bölgesinden çıkarılmayı beklediği görülüyor. DİHA’nın ulaştığı görüntülerde, askerlere yardım için gelen canlı kalkanların çabası dikkat çekiyor.

Yurttaşlar askerlere yardım etmek isterken, askerlerin etrafa saçılan malzemelerinin derdine düştüğü de net bir şekilde görülüyor. Yurttaşlardan biri, “Ya boş ver malzemeyi arkadaşın ölüyor. Bak size insanlık dersi vereceğiz, insanlığı öğreteceğiz” derken, bir askerin “Buna gerek yok” dediği duyuluyor.

‘Abi bizlik bir şey yok’

Yine bir yurttaşın, “Abi el atalım bu askeri de kaldıralım. Bu askerin ne suçu var” sözlerine rütbeli bir asker, “Abi bizlik bir şey yok” diyor.

Yaralıları el birliği ile alandan çıkarmaya çalışan yurttaşlar, bir yandan da gündüz saatlerinde kendilerine engel olarak çatışmanın büyümesine neden olan askerlere de, “Sabah erken bizi bıraksaydınız sivil insanlar buraya gelseydi bu olmazdı” diye sitem ediyor.

‘Bu işi kim yapmışsa git ona sor’

Bu esnada bir askerin söyledikleri, provokasyon gibi operasyonun kimler tarafından nasıl planlandığına dair önemli ipucu veriyor. Asker, “Kardeş bizi suçlu görebilirsiniz ama biz görev icabı buradayız. Bu işi kim yapmışsa git ona sor” diyor.

Görüntü bir yurttaşın, “Sen de bizim çocuğumuzsun, o da bizim çocuğumuz. Bakın ondan çok size yardıma gelmişiz” sözleri ile son buluyor.

Bu görüntülerden sonra canlı kalkanlar, el birliği ile askerleri pançolara yerleştirerek, çatışma bölgesinden uzaklaştırıyor ve askeri zırhlı araçlara ulaştırıyor.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here