Anasayfa Haber Yargı adalet yerine adaletsizlik dağıtıyor!

Yargı adalet yerine adaletsizlik dağıtıyor!

Paylaş

Türkiye cezaevlerinde siyasi tutsaklara yönelik hak ihlalleri devam ederken, çeşitli davalardan tutuklu bulunan tutsakların yargılama süreçlerinin uzunluğu sorunu da çözülmüyor. Dosyaları “gizli tanık” ifadeleri ve usülsüz dinlemelerle kabartılmış, Behice Tanrıverdi, Yakup Hezer, Osman Çağlar ve Şefik Uçkan adlı tutsaklar, tutuklu kaldıkları 5 yıl boyunca hiç hakim karşısına çıkmadı. Hak ihlalleriyle gündemden düşmeyen Tekirdağ Cezaevi’nde ise hala anadil yasağı sürüyor.

Türk yargı sistemindeki keyfi ve adil olmayan yargılamalara örnek teşkilen eden Behici Tanrıverdi adlı tutsağın yargılanma sürecinde, yargı bürokrasinin keyfiliği, siyasi tutsakların özgürlüğünün nasıl gasp edildiğine örnek teşkil ediyor. Şu an Şırnak T Tipi Cezaevinde tutulan, dosyası ‘gizli tanık’ ifadeleri ve usülsüz dinlemelerle kabartılmış Tanrıverdi, tutuklu kaldığı 5 yıllık süre içinde hiç hakim karşısına çıkmadı.

ÖYM’ler kalktı hiç bir şey değişmedi

Özel Yetkili Mahkemelerin (ÖYM) kaldırılmasının ardından dosyası Şırnak 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen ve davası Şırnak’ta görüleceğinden dolayı 2014 yılı Mayıs ayında Mardin Cezaevi’nden Şırnak Cezaevi’ne nakil edilen Tanrıverdi’nin DİHA’ya ulaşan 11 Mart tarihli mektubuna göre, Tanrıverdi, Şırnak’a nakil olmasından bu yana hiç hakim karşına çıkmadı.

Mahkeme gününe bir gün kala dosya Maraş’a gitti

Ardından Tanrıverdi’nin dosyası Şırnak 6. Ağır Ceza’dan Şırnak Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi ve tam bir buçuk yıl dosya bu iki mahkeme arasında gidip geldi. Bu sürecin ardından Tanrıverdi’ye tebliğ edilen yazıda, mahkemesinin 10 Mart tarihinde olduğu belirtildi ancak mahkeme gününe bir hafta kala, Tanrıverdi’nin dosyası Maraş’a gönderildi.

Tanrıverdi mektubunda, bu tür keyfi şekilde uzatılan davalara bakan avukatlara ise daha duyarlı ve ilgili olma çağrısında bulundu. Öte yandan, söz konusu dosyadan dolayı Tanrıverdi’nin dışında, Yakup Hezer, Osman Çağlar ve Şefik Uçkan adlı tutsaklar da cezaevinde tutuluyor.

Tekirdağ Cezaevi’nde anadil yasağı sürüyor

Hak gaspları, tecrit ve keyfi uygulamalarıyla sürekli gündeme gelen ve kötü yaşam koşullarında hiç bir iyileştirme yapılmayan Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde de tutsaklara yönelik hak ihlalleri devam ediyor. Tekirdağ Cezaevi’nde tutulan tutsak Yusuf Candemir gönderdiği mektupta, özellikle Kırmancki lehçesine yönelik yasakların devam etttiğini ve tercüman bahanesi ile Kırmancki lehçesinde yazılan mektup ve yazıların bir çoğunun yollanmandığını belirtti.

Newroz mesajına sansür

Tekirdağ Cezaevi’nde, “iyi halli olmadıkları” gerekçesi ile tahliyenin engellenmesi, telefon görüşmelerinde tutsaklara tekmil dayatmaları, sohbet, spor ve kütüphane haklarının genelgeye aykırı bir şekilde kısıtlanması gibi hak ihlallerinin sürdüğünü belirten Canduran, Diyarbakır Newrozu’nda PKK Lideri Abdullah Öcalan tarafından kaleme alınan mesajın okunduğu sırada, yayınların tüm cezaevinde kapatıldığını aktardı. Canduran, mektubunda “Cezaevi yönetimi, TV kanallarını provokasyon yaratmaya dönük kapattırmıştır. Bunun gibi sayısız örnek verilebilir” ifadelerini kullandı.

İmralı tutsaklarını sebepsiz yere tecride almışlardı

Siyasi tutsaklara yönelik hak ihlalleriyle gündeme gelen Tekirdağ Cezaevi’nin, keyfi ve provokasyon amaçlı son uygulaması da PKK Lideri Abdullah Öcalan ile İmralı Cezaevi’nde tutulan ve Tekirdağ Cezaevi’ne gönderilen tutsakların tecride alınması olmuştu.

SEGBİS yöntemini reddetti 224 yıl hapis, 30 bin TL ceza aldı!

Halen Van F Tipi Cezaevinde tutulan PKK militanı Hüseyin Batıbey’in yargılanması ise üç yıl sürdü. Batıbey, Ağrı’nın Patnos ilçesinde süren duruşmasına defalarca katılma talebine karşı, mahkemeye SEGBİS yöntemi ile katılmaya zorlandı. SEGBİS yöntemini kabul etmeyen Batıbey’e, kendisinin ve avukatlarının olmadığı son duruşmasında 224 yıl hapis ve yaklaşık 30 bin TL para cezası verildi. Ayrıca, Ailesinin Şırnak’ta yaşadığı Batıbey’in Şırnak Cezaevi’ne nakil istemi ise reddedildi.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here