Anasayfa Haber Yaşamının 37 yılını Almanya’da sürgünde geçiren Alevi yazar Haydar Işık, Türkiye’ye döndü.

Yaşamının 37 yılını Almanya’da sürgünde geçiren Alevi yazar Haydar Işık, Türkiye’ye döndü.

Paylaş

Yaşamının 37 yılını Almanya’da sürgünde geçiren Alevi yazar Haydar Işık, Türkiye’ye döndü. Türkiye ayak basar basmaz ortak yaşam ve demokrasi özlemini dile getiren Işık, bunun için mücadele etmeye devam edeceğini söyledi. Işık, 37 yıl sonra döndüğü ülkesinde polisler tarafından gözaltına alınsa da, serbest bırakıldıktan sonra duygulu anlar yaşadı.

12 Eylül darbesi ile birlikte aranır duruma düşerek ülkesini terk eden ve 37 yıldır hayatını sürgünde geçiren Alevi yazar Haydar Işık Türkiye’ye döndü. “Kürdistan Ulusal Kongresi Yöneticiliği” suçlaması ile yargılanan 45 kişi arasında olan Işık, dava kapsamında Türkiye’ye ifade vermek için döndü. Ankara Esenboğa Havalimanı’nda polisler tarafından gözaltına alınan Işık, sağlık kontrolünden sonra Ankara adliyesine getirilerek ifade işlemlerine tabi tutuldu. Işık İfadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Kendisini karşılamak için havaalanına giden Işık’ın Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı kızı olan Yüksel Mutlu ile oğlu Demokratik Aleviler Derneği (DAD) Ankara Şubesi Eş Başkanı Murat Işık, Mardin Milletvekili Erol Dora, Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Fazıl Türk, Avrupa eski Parlamenteri Gıyasettin Sayan, Işık’ı ancak ifade işlemleri tamamlanan Ankara Adliyesi önünde karşılayabildi.

‘Türkiye’ye döndüğüm için çok mutluyum’

Adliye önünde basın mensuplarına Türkiye’ye dönüşüne ilişkin değerlendirmelerde bulunan Işık, “37 yıldır Türkiye’ye gelemedim, kanundışı hiçbirşey yapmadım, sadece Kürtleri savunduğum için bir haksızlığa uğradım. Mahkemede verilen karar beni mutlu etti. Bundan sonra Türkiye’nin Türk’ün Kürt’ün ortak yaşayabileceği bir ülke olmasını istiyorum. Türkiye’ye döndüğüm için çok mutluyum” şeklinde duygularını dile getirdi.

Adliye önünde ailesi ile hasret gideren Işık, duygulu anlar yaşadı. Işık Daha sonra adliye önünden kendisini karşılayan sevenleri ile birlikte ayrıldı.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here