Anasayfa Haber Yasin Börü davasında Demirtaş hedef gösterildi

Yasin Börü davasında Demirtaş hedef gösterildi

Paylaş

ANKARA (DİHA) – Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Yasin Börü davasının duruşmasında, olayda yaralı kurtulan Yusuf Er sanıkları teşhis edemezken, avukatlar da HDP ve Selahattin Demirtaş’ı hedef gösterdi.

Diyarbakır’da gerçekleştirilen 6-8 Ekim serhildanı sırasında Yasin Börü ile Ahmet Dakak, Riyat Güneş ve Hasan Gökgüz’ün öldürülmesiyle ilgili açılan dava duruşması, bir yıl sonra “güvenlik” gerekçesiyle nakledildiği Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Davanın üçüncü duruşmasında tutuklu sanıklar Mecnun Akkoyun, Sedat Çoban, Ali Güler, Hasan Uyanık, Mahsun Kurt, Ahmet Tura, Uğur ve Ümit Doğanay, Abdurrahim Pamuk, Abdurrahman, Turan, Burhan Dicle, Remzi Özşan, Mehmet Şah Yüce, Ali Karakurt, Mehmet Çağlar, Resul Savur ve Erkan Balaban hazır bulundu. Duruşmaya tarafların avukatları ve yakınları da katıldı.

‘Polisi telefonu yüzümüze kapattı’

Olayda yaralı olarak kurtulan ama 1 yıldır ifade vermekten kaçtığı belirtilen Yusuf Er, ifadesinde, “Saklandığımız binada Hasan Okçu’nun evine girdik, eşi bize kapıyı açtı. İçeri girdikten sonra kapıyı kapatıp, arkadan kilitledik. Ben ve arkadaşlarım polisi aradık. Polis yüzümüze telefonu kapattı” dedi. İfadelerine çelişki olan Er, Üçüncü katta olmasına rağmen Uğur Doğanay’ın annesinin yardımıyla üst kattan sarkarak içeri girdiğini ifade etti. Er, sanıklardan sadece Uğur Doğanay ve Abdurrahim Pamuk’u teşhis edebildi. Abdurrahim Turan’ın orada olduğunu ifade etmesine rağmen teşhis edemedi.

Maktul avukatları da, beyanlarında HDP’nin olaylardan sorumlu olduğunu iddia ederek, Selahattin Demirtaş’ın azmettirici olarak yargılanmasını talep etti.

Mahkeme heyeti, tahliye taleplerini reddederek duruşmayı 7 Mart’a erteledi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here