Anasayfa Haber Yaşlı insanı ağlattın, Kürdü öldürdün anladık ırkçısın,eşeği,koyunu öldüren kin hangi faşizm !

Yaşlı insanı ağlattın, Kürdü öldürdün anladık ırkçısın,eşeği,koyunu öldüren kin hangi faşizm !

Paylaş

Derik Kaymakamlığı’nca “kamu güvenliği” ileri sürülerek ilan edildikten 8 gün sonra kaldırılan sokağa çıkma yasağı boyunca ilçe sakinlerine ve onlara ait meskenler hedef alınarak delik deşik edildi.

Mardin’in Derik ilçesinde 26 Kasım’da bir günlük ilan edilen ancak daha sonra Kaymakamlık tarafından ikinci bir emre kadar uzatılan sokağa çıkma yasağı, 8 gün sonra kaldırıldı. Derik Kaymakamlığı’nca “Kamu güvenliği” ileri sürülerek yasak boyunca gerçekleştirilen saldırılarda kamunun kendisi olan halkın yaşam alanlarına yaratılan tahribat, yasağın kamu için değil, işgal amaçlı yaptığını da gözler önüne serdi.mrd-03-12-15-derik-yasak-kalkti10

8 gün boyunca süren yasak boyunca Koser Caddesi ve GAB yolu diye tabir edilen boş araziye zırhlı araçlarla konuşlanarak ilçenin Küçükpınar, Zeytinpınar, Kale, Cevizpınar ve Dağ mahallelerine saldıran özel timler, direk yurttaşları ve yurttaşların yaşadığı evleri hedef aldı.

Gerçekleştirilen saldırılarda bomba atar mermilerinin atıldığı birçok ev tahrip edildi, Cevizpınar Mahallesi’nde bulunan hedef alınan bazı evler ise yanarak kül oldu.

Mahalle içlerinde gördükleri her şeye ateş açan özel timler, mahalle aralarında bulunan birçok inek ve eşeği de vurdu.mrd-03-12-15-derik-yasak-kalkti20

Halime Ecer ve Fethi Özyıldız isimli yurttaşların polislerce vurularak yaralandığı ilçede, Davut ve Sultan Dinler çiftine ait Cevizpınar Mahallesi’ndeki evleri de tahrip edildi. Aileye ait ev, Kobra tipi zırhlı araçlardan sıkılan kurşunlarla tarandı. Evin kurşun isabet etmemiş tarafı nerdeyse yok. Alt katı ahır olarak kullanılan iki katlı evin ailenin yaşadığı ikinci katı delik deşik edilirken, alt kattaki ahırda bulunan hayvanlar da hedef alınarak telef edildi.

Özel timlerin kinini döktüğü evmrd-03-12-15-derik-yasak-kalkti14

Günler süren yaşadıkları korku dolu anları anlatan Sultan Dinler, saldırıya maruz kaldıkları gününün sabahında ahırlarında bulunan hayvanlara yem verdikten sonra 5 çocuğu ve eşiyle birlikte kahvaltıya oturdukları sırada evlerini zırhlı araçlarla kuşatan polislerin evlerini rastgele taramaya başladığını anlattı.
Dinler, “Yerlerde sürüklenerek evin alt katında bulunan ahıra indik ve akşam 21.00’da kadar merdivenin altına girdik” dedi.
mrd-03-12-15-derik-yasak-kalkti7
Akşam 21.00’dan sonra özel timlerin bu kez evlerine girdiğini belirten Dinler, sonrasında yaşananları ise şu sözlerle anlattı: “Bizi merdivenin altında yerde yatar halde gördüklerinde dalga geçerek, ‘Siz nasıl kurtuldunuz’ dediler. Daha sonra bana ‘eline beyaz bir bayrak al, biz aşağıdaki arkadaşlara haber verdik size bir şey yapmayacaklar’ dediler. Bende beyaz bez kaldırarak mahallede bulunan akrabalarımın evine gittim.”mrd-03-12-15-derik-yasak-kalkti12mrd-03-12-15-derik-yasak-kalkti9mrd-03-12-15-derik-yasak-kalkti15mrd-03-12-15-derik-yasak-kalkti10diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here