Anasayfa Haber Yeğin: Özyönetim modeli güçlendirilmeli

Yeğin: Özyönetim modeli güçlendirilmeli

Paylaş

Gazeteci-yazar Metin Yeğin, özyönetim modelinin radikal katılımcı bir demokrasi biçimi olduğunu belirterek, “Özyönetim modeli güçlendirilmelidir. Hendekler sonuçtur burada. Yani tartışılması gereken hendekler değil, o sonuca nasıl ulaşıldığıdır” diye konuştu.

AKP iktidarının devreye koyduğu savaş konsepti ile Kürdistan kentlerinde devlet terörünün derinleştirildiğini söyleyen gazeteci-yazar Metin Yeğin, “Allah bütün devletlere zeval versin diyorum” dedi ve ekledi: “Devlet bazen bizim kısmi olan özgürlüklerimizi de ortadan kaldırıyor.”

‘Hendekler sonuçtur’

Kürdistan kentlerinde ilan edilen sıkıyönetimlerin özgürlük olmayan bir ülke de insanların daha da pranga altına alınması anlamına geldiğini ifade eden Yeğin, esas meselenin hendek meselesi olmadığını belirterek, özyönetim modelinin güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Özyönetim modelinin radikal katılımcı bir demokrasi biçimi olduğunu kaydeden Yeğin, “Hendekler sonuçtur burada. Yani tartışılması gereken hendekler değil, o sonuca nasıl ulaşıldığıdır” dedi.

‘Özyönetim bilinci için halkın alt yapıya ihtiyacı yok’

Özyönetim bilinci için halkın alt yapıya ihtiyacı olmadığını sözlerine ekleyen Yeğin, “Demokrasinin bir alt yapısı mı olur biz insanız ve insan olduğumuz için karar ve yetki hakkımızı hiç başkalarına devretmiyoruz. Bu kadar ahmak mıyız? Birilerine vereceğiz de onlar 5 yıl birilerine geçecek. Onlar karikatür demokrasisinde var olan bir şey. Hayır demokrasinin alt yapıya ihtiyacı yoktur, demokrasinin yaşama geçirilmeye ihtiyacı vardır” diye konuştu.

‘Sıkıyönetimlerle getirilen yasaklar artık tahammül edilemez boyutta’
mrs-181215-kurdistan-oz-yonetim-nuray-sancar-1
Sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı kentlerde evlerin taranması, kadın ve çocukların katledilmesinin artık tahammül edilemez bir duruma geldiğini söyleyen Barış Bloku Eşsözcüsü Nuray Sancar, Kürt sorununun barışçıl çözümünün bir an önce gerçekleşmesi ülkede yaşayan bütün halklar için gerekli olduğunu ifade etti. Yaşanan çatışmalar nedeniyle çözüm sürecine yeniden dönüşün daha da zorlaştığını belirten Sancar, “Çünkü orada bu şiddet altında büyüyen bir kuşak var. Bu şiddet altında yakınlarını kaybeden insanlar var. Masaya oturtulmayacak bir ruh haline giriliyor. Sadece Kürtler açısından değil, Türkiye’nin batısında yaşayan insanlar açısından da ciddi bir önem taşıyor” şeklinde konuştu.

diha

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here