Anasayfa Haber Yemen’de Darbecilere karşı İşgalciler devrede

Yemen’de Darbecilere karşı İşgalciler devrede

Paylaş

Özgürlükçü Sol :Yemen Üzerinden Ortadoğuda yeni hesaplar yapılıyor.Yemende gerçekleşen İran Destekli darbeye karşı ABD destekli suudi operasyonu başladı.Arab baharından arab savaşları döneminine yen bir ivme kazandıracak olan bu müdahale ,İran ile ABD’nin yumaşamış görünen ilişkilerinin yeniden gerileceğe benziyor.Ancak İŞİD  meselesi ,ve Suriye de ki  son durum ,Irak Hükumetinin açmazları Yemen Müdahalesi ile yeni boyut kazanacaktır.

Cumhurbaşkanı Hadi’nin çağrısına yanıt veren Suudi Arabistan Yemen’e yönelik askeri operasyon başlattı. 10 ülkenin katıldığı operasyonda İran destekli Şii Husilerin denetimindeki Başkent Sana havadan bombalandı.

Milliyetin haberine göre ,Başkent Sana’da Husi militanları uçaksavar bataryalarıyla Suudi Arabistan jetlerine ateş açtı. Kentte yoğun uçaksavar sesleri duyuldu.

Suudi Arabistan’ın hava operasyonu düzenlediği Yemen’de, Husilere ait el-Mesire televizyonundan, tüm sağlık personelinin acilen hastanelerde görevlerinin başına geçmeleri yönünde duyuru yapılıyor.

ABD Başkanı Obama operasyona lojistik ve istihbari destek talimatı verdi. Bir destek açıklaması da Mısır’dan geldi.

Suudi Arabistan’ın ABD Büyükelçisi Adel el-Cubeyr, Riyad’ın Yemen’de Husilere karşı askeri operasyon başlattığını açıkladı.

Cubeyr, “Suudi Arabistan’ın, Yemen Devlet Başkanı Abdrabbuh Mansur Hadi’nin meşru hükümetini korumayı amaçladığını” söyledi.

İran destekli isyancılar son aylarda önemli kazananımlar elde etmiş ve Hadi’nin başkent Sana’yı terk etmesine neden olmuştu.

Bu arada isyancıların, Yemen’deki ABD operasyonlarıyla ilgili gizli Amerikan istihbarat dosyalarını ele geçirdikleri bildiriliyor.

BBC nin haberine göre ise, Riyad: Ne gerekiyorsa yapılacak

Washington’da konuşan Cubeyr, hava saldırılarını kapsayan operasyona Körfez ülkelerinin de destek verdiğini söyledi.

Cubeyr, “Suudi Arabistan’ın, komşu ülke Yemen’in halkını ve Yemen’in meşru hükümetini korumak için ne gerekiyorsa yapacağını” söyledi.

Gün içinde Yemen Dışişleri Bakanı Riyad Yasin Abdullah, Cumhurbaşkanı Abdurrabu Mansur Hadi’nin ülkeden kaçtığına yönelik haberleri yalanlamıştı.

BBC’ye konuşan Abdullah, Hadi’nin hala Yemen’de olduğunu söyledi.

Abdullah ülkesindeki sorunun müzakerelerle çözülmesi yolunda tüm umutlarını ise kaybettiklerini belirttiğini söyledi.

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here