Anasayfa Haber Yeni Şafak yazarı “PKK, Kışanak’ı öldürebilir” dedikten bir hafta sonra: IŞİD üstlendi...

Yeni Şafak yazarı “PKK, Kışanak’ı öldürebilir” dedikten bir hafta sonra: IŞİD üstlendi ama “PKK yaptı” deniyor.

Paylaş

ÖZGÜRLÜKÇÜ SOL- Geçtiğimiz hafta “PKK Gültan Kışanak’ı öldürebilir” başlıklı bir köşe yazsısı yazan Yeni Şafak yazarı Faruk Aksoy, Diyarbakır Belediye eş başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı‘nın gözaltına alınmasıyla ilgili olarak “Kürtler, HDP’nin provokasyonuna gelmezlerse, yani sokaklara inmezlerse, PKK, son çare olarak siyasi cinayetlere girişebilir. HDP’li milletvekilleri, belediye başkanları, STK temsilcileri, hepsi ama hepsi PKK’nın tehdidi altında, bunun bilinmesi lazım” görüşünü savundu. Aksoy, “PKK, Gültan Kışanak’ı öldürebilir” iddiasını ileri sürdü.

27 Ekim günkü Yeni Şafak’ta yayınlanan bu yazıdan bir hafta sonra , üst düzey HDP’lilerin gözaltında tutuldukları sırada Diyabakır Çevik Kuvvet Müdürlüğüne IŞİD’in bombalı saldırısı geldi.

Yapılan açıklamaya göre 1 ton patlayıcı yüklü araçla yapıldığı belirtilen bombalı saldırıda 11 kişi hayatını kaybetti.

Saldırının ardından HDP’li vekillerce yapılan açıklamada IŞİD saldırısının hedefinin HDP’liler olduğu ileri sürüldü.

IŞİD’in krendi yayın organı konumunda olan Amaq Ajansı aracılığıyla saldırıyı üstlendi fakat Diyarbakır Valiliği buna rağmen saldırının PKK tarafından yapıldığını iddia ediyor.

isisd

 

Yeni Şafak yazarının geçen haftaki yazısındaki iddia ile IŞİD’in üstlendiği saldırının Valilik tarafından ısrarla “PKK yaptı” şeklindeki açıklamaları arasındaki paralellik dikkat çekiyor.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here