Anasayfa Haber Yeni savaş konseptine uygun yeni komuta kademesi

Yeni savaş konseptine uygun yeni komuta kademesi

Paylaş

ANKARA (DİHA) – Türkiye’nin sürüklendiği savaş ortamında gerçekleştirilen Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı devam ederken, hem yeni oluşturulacak komuta kademesi hem de uygulanacak olan askeri stratejiler konusunda AKP hükümeti başlattığı “savaş konseptini” esas alacak ve atamaları bu ihtiyaca göre yapacak. Ayrıca hükümet kendisiyle uyumlu, hatta kendisine bağlı bir TSK için başlattığı çalışmaları YAŞ ile birlikte sürdürecek.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dayatmasıyla AKP tarafından devreye sokulan “yeni savaş konsepti”ne denk gelen Yüksek Askeri Şura’da, “Savaşın komuta kademesi” belirlenmeye çalışılıyor. Dün başlayan ve yarın sona erecek olan YAŞ toplantısında AKP kendisiyle uyumlu çalışacak olan komuta kademesini belirleyecek. Ayrıca YAŞ toplantısında, daha önce MGK, Bakanlar Kurulu ve Beştepe’de kararı alınan “çatışma dönemine” uygun yapılanmalara gidilmesi, buna uygun askeri stratejilerin netleştirilmesi bekleniyor.

Kritik toplantı

Ayrıca, terfi ve atamalarda da söz konusu durumun esas alınması bekleniyor. Genelkurmay Karargâhı’nda başlayan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanı sıra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Abdullah Atay ve Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile diğer YAŞ üyesi komutanlar katılıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gidişatına yönelik sürekli bilgilendirildiği toplantıda, terfi sırasında bulunan albay, general ve amirallerin bir üst rütbeye yükseltilmesi, emeklilik işlemleri ve disiplin konuları görüşülüyor.

Operasyon ihtiyaçları gözetiliyor

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Deniz Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Bülent Bostanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Akın Öztürk ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Abdullah Atay’ın görev süresi bu şura ile sona eriyor. Ancak Deniz Kuvvetleri Komutanı ve Hava Kuvvetleri Komutanı’nın görev sürelerinin TSK Personel Kanunu çerçevesinde bir yıl daha uzatılması imkanı bulunuyor ve YAŞ sırasında bu yönde bir karar alınması bekleniyor.
Bu durum hem yürütülen operasyonlarda bir ihtiyaç olarak ortaya çıkıyor, hem de bir sonraki dönem AKP’nin bu komutanlıklara getireceği isimlerin hazırlanmasına yönelik zaman kazanma durumu olarak değerlendiriliyor.

Hulusi Akar, göreve getirilecek

Daha önce AKP hükümeti tarafından teamüllere aykırı olarak önce Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ardından aynı gün Genelkurmay Başkanlığı’na getirilen Necdet Özel’in dört yıllık görev süresinin dolmasıyla birlikte gözler yeni atanacak olan Genelkurmay Başkanı’na çevrildi.
AKP’nin politikalarıyla uyumlu bir ismin tercih edileceği belirtilirken, bu konuda Kara Kuvvetleri Komutanı Hulusi Akar’ın bu göreve getirileceğine neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

Darbe sonrası başlayan yükseliş

Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’in emekli olacağı YAŞ’ta teamüller gereği Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar’ın Genelkurmay Başkanlığı’na atanmasına kesin gözüyle bakılıyor. 1972’de Kara Harp Okulu’ndan, 1973’te de Piyade Okulu’ndan mezun olan 1980 darbesinde de ordu bünyesinde görev yapan Hulusi Akar, darbe tarihine kadar, takım ve bölük komutanı olarak görev yaptı. Darbeden sonra ise 1982’de Kara Harp Akademisi’ni tamamlayan Hulisi Akar, 7. Piyade Alayı’nda Karargâh Bölük Komutanlığı görevini ifa etti.

İç Güvenlik komutanlığını yaptı

12. Piyade Tümeni Lojistik Şube Müdürlüğü, Genelkurmay Genel Sekreterliği’nde Plan Subaylığı, Kara Harp Akademisi öğretim üyeliği, Güney Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı’nda istihbarat subaylığı, Kara Kuvvetleri Genel Sekreterliği’nde plan subaylığı, Genelkurmay Özel Kalem Müdürlüğü ve Bosna-Hersek Türk Kuvvetleri Komutan Yardımcılığı görevlerinde bulunan Akar, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik geliştirilen uluslararası komplosunun başlangıcı olan 1998 yılında tuğgeneralliğe terfi etti.

Tuğgeneral olarak PKK ile mücadelede öne çıkan 51. İç Güvenlik Piyade Tugay Komutanlığı yapan Güney Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı Plan ve Prensipler Daire Başkanlığı görevlerinde bulunan Akar, 2002 yılında tümgeneralliğe terfi ettikten sonra Kara Harp Okulu Komutanlığı ve Kara Harp Akademisi Komutanlığı görevlerini yürüttü. 2007 yılında korgeneral olan Hulisi Akar, Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı ve 3. Kolordu Komutanlığı görevlerinde bulundu ve 2011 yılında orgeneralliğe terfi etti.

Orgeneral rütbesi ile ise 2011-2013 yılları arasında Genelkurmay II. Başkanlığı görevini yürüten Hulusi Akar, 2013 yılı Ağustos ayında itibaren olmak üzere Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atandı. Ayrıca Akar’ın TSK içerisinde hızlı karar verme yeteneğinden dolayı “Seri Paşa” lakabıyla bilindiği belirtiliyor.

Balyoz sanıklarının yolu açılıyor

Akar’dan boşalacak olan Kara Kuvvetleri Komutanlığı için, Birinci Ordu Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak ve Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in isimleri öne çıkıyor. Salih Zeki Çolak’ın özellikle 2005 yılında Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı bünyesindeki kritik görevlerdeki yükselmesi dikkat çekerken, Yaşar Güler de yine Genelkurmay’da daha önce üstlendiği kritik görevlerle dikkat çekiyor.

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Abdullah Atay’ın yerine ise orgeneralliğinin dördüncü yılına giren Ege Ordu Komutanı Orgeneral Galip Mendi’nin getirilmesi bekleniyor.

Askeri uzmanlarda yapılacak olan terfi ve atamaların esas olarak başlatılan savaş hazırlıkları esasında yapılacağı görüşünde birleşiyor. Ayrıca Balyoz davasında tutuklanan daha sonra “beraat” ettirilerek göreve iade edilen 46 Kurmay Albay’ın terfilerinin yaptırılacağı belirtilirken, bu karar AKP’nin Kürtlere karşı Ergenekon ile yeni bir uzlaşması olarak nitelendiriliyor.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here