Anasayfa Ekoloji Yeşil Öfke Ekoloji Kolektifi Aktivisti Deniz Şener Yıldırım ”Doğayı bir bütün halinde...

Yeşil Öfke Ekoloji Kolektifi Aktivisti Deniz Şener Yıldırım ”Doğayı bir bütün halinde özgürleştirmek gerektiğini düşünüyorum”

Paylaş

AKP hükümeti ile İmralı heyetinin geçtiğimiz günlerde kamuoyuyla paylaştığı ve tarihi bir öneme sahip olan 10 Maddelik taslakta çevre sorunlarının yer almasını ekoloji mücadelesi açısından son derece önemli bulduklarını ve sevindirdiğini belirten çevreciler, bu yaklaşımın desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın hazırladığı ve Hükümetle, İmralı Heyeti tarafından kamuoyuna açıklanan 10 Maddelik çözüm taslağında kadın sorunundan çevre sorununa kadar demokratikleşme alanındaki bir çok konuyu kapsıyor. Sadece Kürt sorunu ile sınırlı kalmadığı görülen müzakerelerde toplumsal sorunların ele alınması PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın hassasiyeti göstermesi bakımından önem taşırken, çevrecilerde taslakta çevre-ekoloji sorunlarının yer almasını değerlendirdi.

‘Kürt Hareketi evrensel bir hareket olduğunu gösterdi’

Şırnak Çevre Platformu Temsilcisi Jihat Ürgen, konuyu yakından takip ettiklerini söyleyerek, BDP ve HDP’nin bölgeyle ilgili ekolojik programlarının daha önce de olduğunu bu çalışmaların devam ettiğini ifade etti. “Biz Şırnak Çevre Platformu olarak da bize destek olan yan yana olduğumuz bir siyasi düşüncenin böyle bir açıklama yapmasını bekliyorduk” diyen Ürgen, Ekoloji ile Kürt Sorunu’nu hiçbir zaman birbirinden ayırmadıklarını, bu sebeple de “Kürt Sorunu’na değinilmedi” gibi eleştirileri yersiz ve haksız bulduğunu ifade etti. Ürgen, “Sırrı Süreyya Önder’in okuduğu metindeki sorunlar sadece Kürtler’in yaşadığı sorunlar değil, Ortadoğu’nun sorunları, yani insani sorunlardır ” diyerek, Ekoloji konusuna insani bir açıdan bakıldığı için, Kürt sözcüğü geçiyor-geçmiyor tartışmalarının da çok önemli olmadığını ifade etti. Hareketin Kürtleri aşan bir felsefeye sahip olduğunu ve insanların bunu çok iyi bildiğini söyleyen Ürgen, “Önceden de ‘Neden devletten vazgeçildi’ eleştirisi vardı. Özgürlük Hareketi, kendini insanlığa adamış bir hareket ve bu anlamda Kürtleri aştığını düşünüyorum” dedi.

‘Maddelerin genişletilmesi ve hayata geçirilmesi elzemdir’

Yeşil Gerze Platformu (YEGEP) Sözcüsü Songül Şahin, “İnsanı, doğanın efendisi değil bir parçası olarak görmek ve yaşam alanlarını koruma mücadelesi verenlerle dayanışma, mücadeleyi güçlendirme ve tüm bu direnişleri, talepleri siyasi zemine taşımayı görev bilmeliyiz” dedi. Kentlerin rant için doğasızlaştırılması, yağmalanması, tarihi ve kültürel varlıkların kamusal alanların gaspına ve çevresel hizmetlerin özelleştirilmesi yoluyla piyasalaştırılmasına karşı, siyasi alanda ve sivil toplum örgütlerini destekleyerek karşı durulması gerektiğini kaydeden Şahin, Süreyya’nın okuduğu maddelerin genişletilmesinin, ekoloji konusunda ise bir an önce uygulamaya geçilmesinin elzem olduğunu ifade etti. Şahin şöyle devam etti: “Ancak maddelerin bir enerji politikası yok. Yani Termik ve Nükleer Santralleri, HES’leri kurmayacağım gibi bir açıklama yok. Bazıları çözüm sürecine katkı sağladığını söylüyor olsa da ben hükümetin, bir oylama taktiği olduğunu düşünüyorum.”

‘Taslağın tamamı desteklenmeli’

Yeşil Öfke Ekoloji Kolektifi Aktivisti Deniz Şener Yıldırım ise, 10 maddelik metnin tamamının desteklenmesi gerektiğini ve ayrıca ekolojiye dair tartışılmaların kendilerini sevindirdiğini ifade ederek, “Ancak Ekoloji Sorunu’na biz çiçek, böcek olarak bakmıyoruz. Ekolojinin insandan bağımsız bir şekilde tartışılması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü doğada sadece insanlar yaşamıyor. Doğayı bir bütün halinde özgürleştirmek gerektiğini düşünüyorum” dedi.Diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here