Anasayfa Haber Yeşil Sol Parti: “12 Eylül iktidarda”

Yeşil Sol Parti: “12 Eylül iktidarda”

Paylaş

ÖZGÜRLÜKÇÜ SOL- Yeşil Sol Parti, 12 Eylül askeri Faşist darbesinin yıl dönümü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

Eş sözcüler Eylem Tuncaelli ve Naci Sönmez imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, AKP’nin hukuk tanımazlığı ile ülkenin her gün daha da geriye gittiği ve 12 Eylül’ün, AKP iktidarı eliyle tarihinin en şaşaalı dönemini yaşadığı vurgulandı.

Yeşil Sol Partinin yaptığı yazılı açıklama şöyle:

“12 Eylül İktidarda!

12 Eylül 1980’de ülkemiz, tarihinin en büyük, en kanlı, askeri darbesiyle sarsılmıştı. Yönetime el koyan asker, sivil siyasetin bütün kurumlarını, başta meclis olmak üzere, sendikaları, demokratik kitle örgütlerini ve siyasi partileri kapatarak hukuk dışı her türlü eyleme imza attı.

Binlerce insan gözaltına alınarak, tutuklanarak işkenceden geçirildi ve hukuksuz olarak sıkıyönetim mahkemelerinde yargılandı. Bu hukuksuz yargılamalar sonucunda, onlarca insan idam edilerek, binlerce insan uzun yıllar kötü koşullarda işkenceye tabi tutularak cezaevlerine kapatıldı.

Bu ülkenin yetiştirmiş olduğu önemli sayıda akademisyen, öğretmen ve değişik mesleklerden binlerce insan da görevlerinden el çektirildi, kamudan tasfiye edildi.

12 Eylül askeri darbe sürecinde inşa edilen rejim ve darbe anayasası ile tüm demokratik kazanımlar bir çırpıda ortadan kaldırıldı. Korku, baskı ve zulüm hükümdar oldu.

30 yılı aşkın bir süredir, 12 Eylülün devamlılığını sağlayan tüm kurum, yapı ve zihniyetle mücadele ediyoruz. Bu anlayış tasfiye edilmeden, 12 Eylül ile hesaplaşılmadan demokratik alanların açılmasının mümkün olmadığını biliyoruz.

12 Eylül zihniyetinin ürettiği yeni sorunların, Kürt meselesi gibi temel bir sorunun etrafında 30 yılı aşkın bir süredir devam eden çatışmaların son bulması, ölümlerin durdurularak barış ortamının sağlanmasının yolu da 12 Eylül ile üretilmiş korku, baskı ve zulüm ipinden dokunmuş gömleğin çıkarılmasından geçmektedir.

Oysa özellikle son bir yıl içinde yaşananlara bakılınca; AKP iktidarının uygulamalarının 12 Eylül rejiminin zihniyetini güçlendirdiği ve kurumsallaştırdığı açıktır. 15 Temmuz darbe girişimi ile toplumda beliren demokrasiye ve sivil siyasete sahiplenme iradesinin AKP tarafından bu yönde değerlendirilmediğini, 12 Eylül koşullarında yaşamış olduğumuz hukuk tanımaz uygulamaları aratmaz işlerin sivil bir iktidar eliyle yapılmakta olduğunu görmekteyiz.

15 Temmuz darbe girişiminin toplumda yarattığı korku ve endişe manipüle edilerek, darbe girişimi ve terörle mücadele başlığı altında, bütün bir muhalefet hattı hukuksuz ve kuralsız olarak topyekûn hedef alınmış durumdadır.

Binlerce insan, hakkında mahkeme kararı olmaksızın kamudaki görevinden atılmakta, halkın oylarıyla seçilmiş belediye başkanları görevden alınarak, KHK marifetiyle yerlerine kayyum atanarak halkın iradesi yok sayılmaktadır.

Askeri darbe dönemlerinde olabilecek ne varsa hepsi eksiksiz ve pervasız bir şekilde bu tartışmalı sivil dönemde olmaktadır.

Meclisin 15 Temmuz darbe girişimi sonrası devre dışı bırakılması, OHAL ilanı ve KHK’lar, geçmiş tarihimizden aşina olduğumuz darbe koşullarında yaşamış olduğumuz dönemle aynıĺık taşımaktadır.

Aydınların, yazarların ve akademisyenlerin tutuklandığı, binlerce kamu emekçisinin bir gecede işsiz bırakıldığı, gazetelerin kapatıldığı, seçilmiş belediye başkanları yerine atanmışların getirildiği günleri bizler 36 yıl önce de yaşadık.

AKP’nin hukuk tanımaz bu uygulamaları, 12 Eylül faşist darbesinin yaptığı Anayasanın kendisine tanıdığı her olanağı kullanması ülkeyi her geçen gün daha da geriye götürmektedir.

12 Eylül 36 yıldır devam etmekte, AKP eliyle iktidarının en şaşalı dönemini yaşamaktadır. Artık, askeri üniformaya da ihtiyacı bulunmamaktadır.

12 Eylül 2016
Eylem Tuncaelli – Naci Sönmez
Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Eş Sözcüleri”

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here