Yeşil Sol Parti “Darbelere Hayır, Demokrasi Hemen”

Paylaş

Özgürlükçü sol / Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), “Darbelere Hayır, Demokrasi Hemen” Müzakere Kurulu Buluşması bugün Cezayir toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Müzakere Kurulunda bundan sonraki muhtemel darbe girişimlerine karşı önümüzdeki süreçte demokratik zemini güçlendirmeye dönük atılması gereken adımlar üzerinde duruldu.

Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Eylem Tuncaelli yaptığı konuşmada “15 Temmuz günü Türkiye’de yaşanan durum, hiç kuşkusuz bir darbe girişimidir. Hedefi ise, halkın oylarıyla seçilmiş olan hükümet ve bütün eksikli yanlarına rağmen parlamenter sivil siyasettir. Özgürlükçü, eşitlikçi ve demokratik siyaseti esas almış bir hareketin elbette, daha önceki darbe ve darbe girişimlerinde olduğu gibi, bu darbe girişimini de hiçbir tereddütte meydan vermeyecek netlikte karşı durması tartışmasız bir durumdur” dedi.

Darbe girişimi sonrasında OHAL ilanı ve KHK ile parlamentonun devre dışı bırakıldığını belirten Eş Sözcü Eylem Tuncaelli, adil yargılanma herkesin hakkıyken cadı avına dönüşen süreçle bu temel hakkın da gasp edildiğini ve iktidarın, OHAL’i tüm muhalif kesimlere karşı baskı ve tehdit aracı olarak kullandığını ifade etti.

Eş Sözcü Naci Sönmez yaptığı konuşmada “Özellikle Erdoğan’ın Beştepe’de düzenlediği liderler zirvesine HDP’nin çağrılmayarak dışlanması, sonrasında OHAL olanağıyla ve Kanun Hükmünde Kararnameler marifetiyle devletin yeniden yapılandırmasında atılan adımlarda aranan mutabakat güçlerine bakıldığında, ilerleyen süreçte nasıl bir Türkiye’nin bizi beklemekte olduğunu kestirmekte pek zorlanmayacağımızı düşünüyoruz. Bugün 15 Temmuz sonrası için siyasi bir normalleşme sağlanacaksa, bunun yolu OHAL ortamıyla değil, demokrasi açığını giderecek adımların atılmasıyla sağlanacağı konusunda yoğunlaşmamız gerekmektedir. Kürt meselesinde çözümsüzlüğü dayatarak bugün 15 Temmuz sonrası süreç için umutlanmak mümkün değildir” dedi.

unnamed

www.yesillervesolgelecek.org/

yesillersolgelecek@gmail.com

 

twitter.com/YesillerSol

https://www.facebook.com/  YesillerSol

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here