Yeşil Sol Parti : Demokratik Siyaset Evrensel Değerleri Kabul Etmekle Başlar!

Paylaş

Yeşil Sol Parti olarak; yaşadığımız darbe girişimi karşısında sivil siyasetten ve parlamenter demokrasiden yana tavır aldık.

15 Temmuz akşamından bu yana darbe zeminini yaratan koşullara ve bu konuda başta İktidar Partisi olmak üzere siyaset kurumunun uygulamalarına dikkat çektik.

Görüyoruz ki, özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iradesine bağlı olarak, yakalanan mağduriyet zemini üzerinden yine bilindik otoriter rejim inşa etme yolunda ilerleme kararlılığı gösterilmektedir.

Darbe girişiminin ardından “idam cezası” ve “Topçu Kışlası” gibi konuların gündeme getirilmesi İktidarın demokrasiden ve toplumsal mutabakatı sağlamaktan oldukça uzak olduğunu göstermektedir.

Türkiye’nin yakın geçmişinde özellikle idam cezasının uygulanması konusunda telafisi olmayan sonuçları yaşamış bir siyasal geçmişe ve acılara sahip olarak, yeniden idam cezasının gündeme getirilmesine karşı olduğumuzu ilan ediyoruz.

Tehdit olarak tanımladığını “yok etme” hakkını kendinde gören iktidarlar, idam cezası ile bu konuya yasal kılıf uydurmaktadır. İdam, geri dönüşü olmayan, en temel insan hakkını hedef alan, adına ceza denilen planlı bir cinayettir.

İktidar, içinde bulunduğu karanlıkta yolunu kaybetmiştir. Şimdi “milli irade” diye halka seslenen iktidar 7 Haziran seçimlerindeki halk iradesine neden saygı duymamıştır? Gezi Direnişindeki halk iradesini yok sayarak şimdi meydanlarda “İsteseler de istemeseler de Topçu Kışlası’nı yapacağız” demeleri ikiyüzlülük değil midir?

Kuşkusuz ki halka ateş açılması lanetlenecek bir durumdur. Ne yazık ki iktidarın bugün bunu söyleyerek hüzünlü fotoğraflar vermesi, mevcut durum karşısında objektiflikten uzak tavır aldığını göstermektedir. Gezi’de, Cizre’de, Sur’da ve ülkenin birçok yerinde namlunun ucunda olan halk değil midir?

İktidarın kendi özel gündemine odaklanarak değil, müzakereci ve toplumsal gerilimi düşüren siyasete yönelmesinin zorunlu olduğunu düşünüyor ve uyarıyoruz.

Yeşil Sol Parti olarak;

İktidar Partisini bir kez daha yaşadığımız süreçten ders çıkarmaya ve demokratik geleceğimiz açısından oluşan ortamı değerlendirmeye davet ederken, bütün demokrasi güçlerini, darbe ve benzer girişimler karşısında tavır almaya, otoriter ilerleyişe karşı da birlikte tutum almaya davet ediyoruz.

Darbe girişimlerine karşı durduğumuz gibi sivil iktidarların otoriter rejim dayatmalarını da asla kabul etmeyeceğiz.

Çözüm barışın ve demokrasinin savunulmasıdır.

Eylem Tuncaelli-Naci Sönmez

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi

Eş Sözcüleri

 

Paylaş

1 Yorum

  1. “Gezi’de, Cizre’de, Sur’da ve ülkenin birçok yerinde namlunun ucunda olan halk değil midir?” bunu derken Sur ve Cizre’de halk dediğiniz kim hani nezaman silah çevrilmiş PKK ya çevrilen sihahı diyorsanız onu bilmiyorum PKK savunuculuğu yapmayın bence iyi düşünün

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here