Anasayfa Dergi Yeşil Sol Parti : Gaziemir Nükleer Ayrıştırma Merkezi Olamaz

Yeşil Sol Parti : Gaziemir Nükleer Ayrıştırma Merkezi Olamaz

Paylaş

 

Yeşil Pol Parti ‘den Yaşam Savunucularına çağrı

Gaziemir’deki kurşun fabrikası atıklarının içinde nükleer atıkların da var olduğunun kamuoyuna duyurulduğu Aralık 2012 tarihinden bu yana partimiz kuruluş amacı ve programı gereğince olayın takipçisi olmuş, şirket yetkilileri ve görevini yapmayan kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunmuş, olaya ilişkin tüm girişimlerin içinde yer almıştır.

İzmir’in sağlığını, geleceğini, ülkenin çöplük olmasını, nükleer felakete sürüklenmesini dert eden herkesi toplantıya bekliyoruz.

İzmir’in Çernobil’i diye adlandırılan Gaziemir-Karabağlar sınırları içindeki eski kurşun fabrikasındaki nükleer atıklarının ayrıştırılması için nihayet ÇED süreci başladı.

Anımsanacağı üzere ayrıştırma projesi için İzmir Valiliği’nin 27.05.2014 tarihli ÇED Gerekli Değildir Kararı Egeçep, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi ile İzmirli yurttaşlar; Ayşe Hökerek, Makbule Morkaya, Nazmiye Arıcan, Hatice Aslan, Havva Çolak, Gülen Tekin, Banu Dalgıç Cangı, Mehmet Toprak, Halil Nemutlu, İbrahim Erbay, Mahmut Ersan, Ömer Turgut Erlat ve Arif Ali Cangı tarafından açılan dava sonucunda iptal edilmiş. Mahkeme kararının kesinleşmesi üzerine ÇED süreci başlatılmak zorunda kalındı.

“ASLAN AVCI DÖKÜM SAN. VE TİC. A. Ş. FİRMASINA AİT FABRİKA SAHASINDAKİ RADYOAKTİVİTE BULAŞMIŞ ATIKLARIN FİZİKSEL YÖNTEMLERLE AYIKLANMASI, TEMİZLENMESİ İLE KURŞUN, ALÜMİNYUM, ÇİNKO, BAKIR CURÜFU, TALAŞI, PARÇASI, TOZU, ÇAPAKLARINI KAPSAYAN TEHLİKELİ VE TEHLİKESİZ ATIKLARIN GERİ KAZANIMI PROJESİ”

(http://www.csb.gov.tr/iller/izmir/index.php… ) başlığını taşıyan proje için başlatılan ÇED süreci kapsamında 28 Haziran Salı günü halkın katılımı toplantısı yapılacaktır.

İzmir’in sağlığını, geleceğini, ülkenin çöplük olmasını, nükleer felakete sürüklenmesini dert eden herkesi toplantıya bekliyoruz.

Yeşil Sol Parti toplantıya katılacak, görüş ve önerilerini iletecek, ÇED sürecinin ve ardından yapılacak ayrıştırma ve temizlik çalışmalarının takipçisi olmaya devam edecektir.

Toplantı saati ve yeri;

28 Haziran Salı – Saat 14.00

Aydın Mahallesi 4304 Sokak No:1 Karabağlar adresindeki MERT KIRAATHANESİ

(Toplu Ulaşım; Üçyol’dan 92 numaralı Aydın Mahallesi otobüsü ile SUCU durağında inilebilir, Gaziemir tarafına giden araçlarla Karabağlar mezarlığında inilerek yürüyüşle Aydın Mahallesine çıkılabilir)

YEŞİL SOL PARTİ İZMİR İL YÜRÜTMESİ

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here