YEŞİL SOL PARTİ :Gerçek bilirkişi “Yaşam alanlarıma dokunma” diyen Artvin halkının kendisidir

Paylaş

 

Artvin halkının geleceği ve yaşam alanı olan, doğal cennet Kafkasör ve Cerattepe’nin korunmasına yönelik mücadele sonucunda mahkemeye havale edilip bilirkişi heyeti tayin edilmesiyle devam eden süreçte, bilirkişi heyeti olumsuz rapor vermiştir.

Yürütülecek olan madencilik faaliyeti ile ekosistemde dönüşü olmayan sonuçların ortaya çıkması açıkken, bilirkişi heyetinin bu gerçeği yok sayması, Artvin halkının iradesine ve Artvinlilerin yaşam alanlarına karşı sorumsuzluğun göstergesi olmuştur.

Artvin halkının katılımıyla yapılan keşif sırasında ifade edilenler, Artvin’in su kaynaklarının göreceği zarara dair somut göstergeler bu keşif sırasında bilirkişi heyeti tarafından hiçbir şekilde dikkate alınmayarak, yaşam alanları ve yaşam alanlarındaki canlıların geleceği yerine, tamamen madencilik faaliyetinden çıkarı olanların elde edecekleri kazanç gözetilerek, büyük bir insanlık ayıbına imza atılmıştır.

Bilirkişi raporunda, çıkarılacak madenin teleferikle taşınacak olması gerekçe yapılmıştır. Oysa çıkarılacak cevherle, teleferiğin taşıma kapasitesi arasındaki oranların birbiriyle tutmadığı çok açıktır. Buna rağmen bilirkişi heyetinin bu tutarsız raporu, heyetin Artvinlilerin geleceğini değil, bu maden projesine yatırım yapmakta olan şirketin kasasını düşündüğü açıktır.

Bilirkişi raporunda, hiçbir bilimsel verinin ve göstergenin dikkate alınmadığı, Artvin’in adeta ciğeri olan, yaşam ve gelecek garantisi olan bölgenin ekosistemi, canlı yaşamı için vazgeçilmez olan su kaynaklarına ne denli zarar verdiği biliniyorken bu konuda yine de şirketin gözetilmesi kabul edilemez bir durumdur.

Yeşil Sol Parti olarak;

Böylesi bilimsellikten ve hakkaniyetten uzak, yaşam alanlarını hedef alan raporları kabul etmiyoruz, böylesi raporları hazırlayan kişilerin “bilir”liğini de tanımıyoruz. Bilinmelidir ki, gerçek bilirkişi halkın kendisidir. Toprağına, ormanına ve suyuna sahip çıkan, korumak için mücadele eden Artvin halkına rağmen düzenlenen raporların meşru bilirkişi raporu olarak değerlendirilmesi mümkün değildir.

Yaşam alanlarının savunulması mücadelesinde, her yerde olduğu gibi Artvin halkının da yanında olacağız. Cerattepe’nin savunulmasında ve bu ranta dayalı, yaşam alanlarını talan eden zihniyetin ve eylemin karşında tavır almaya devam edeceğiz.

Yeşil Sol Parti olarak;Bu anlamda, gerçek bilirkişi, “yaşam alanlarıma dokunma” diyen Artvin halkıdır diyoruz.Havamıza, suyumuza, deremize sahip çıkmak için, ekolojik yıkıma karşı mücadelede Artvin halkına dayanışma duygularımızı ve selamlarımızı iletiyoruz.

 

10 Haziran 2016

Eylem Tuncaelli-Naci Sönmez

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Eş Sözcüleri

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here