Anasayfa Haber Yeşil Sol Parti: “Hükümeti uyarıyoruz! Askeri darbelerde görülen uygulamalara son verin!”

Yeşil Sol Parti: “Hükümeti uyarıyoruz! Askeri darbelerde görülen uygulamalara son verin!”

Paylaş

ÖZGÜRLÜKÇÜ SOL- Yeşil Sol Parti, yaptığı yazılı açıklamayla  eğitim emekçilerine yönelik kıyımı protesto ederek halkların iradesinin gaspı anlamına gelen yerel yönetimlere kayyum atamna hazırlığına tepki gösterdi.

Eş sözcüler Eylem Tuncaelli ve Naci Sönmez imzasıyla yayınlanan yazılı açıklama şöyle:

“Hükümeti uyarıyoruz!
Askeri darbelerde görülen uygulamalara son verin!

15 Temmuz darbe girişiminden bu yana Yeşil Sol Parti olarak, mütemadiyen çıkış yolumuzun barış ve demokraside olduğuna işaret ettik. Meclisin devre dışı bırakılmasına, demokratik siyaset alanının daraltılmasına itiraz ederek, KHK’lar eliyle ne 15 Temmuz darbe süreciyle ne de bundan sonraki olası darbe girişimleriyle mücadele etmenin mümkün olmadığını ifade ettik. Bu ısrarlı söylemlere kulaklarını tıkamış olan Hükümet, ancak askeri darbe dönemlerinde görmüş olduğumuz bir dizi hukuk dışı uygulamaya imza atmaya devam ediyor.

Herhangi bir hukuki süreç ve mahkeme kararı olmadan dünya barış gününde çıkarılan KHK ile on binlerce kamu çalışanı meslekten çıkarıldıktan bir hafta sonra da Milli Eğitim Bakanlığında 11 binden fazla eğitim emekçisinin açığa alındığı duyuruldu. İktidar bugün de, 15 Temmuz darbe girişimini kendilerine bir lütuf sayarak ülkemizin aydınlık yüzü olan, nitelikli, parasız, kamusal ve anadilinde eğitim mücadelesi yürüten Eğitim Sen üyelerini hedef almaktadır.

Son kıyımda Eğitim Sen üyelerinin hedef alınması daha açık olarak göstermiştir ki İktidarın hedefi, askeri darbe girişimine zemin hazırlayan anti-demokratik sistem değildir. Hükümet, ülkenin umutlu yarınları için mücadele veren; emekten, barıştan yana saf tutmuş demokratik muhalefeti de zorbalıkla bastırmak istemektedir.

Bütün bu yaşananların yanı sıra, meclisteki yasa paketinden çıkarıldığı halde, ilan edilen OHAL sayesinde ve KHK aracılığıyla uygulamaya konulan yerel yönetimlere kayyum ataması için de adım atılmış olduğunu görmekteyiz.

Dünya’daki örneklere ve Türkiye’nin yakın tarihine bakıldığında, Parlamentonun devre dışı bırakılması, Kanun Hükmünde Kararname yoluyla yetkinin bir merkezde toplanması, Kamuda binlerce insanın bir çırpıda tasfiye edilmesi gibi uygulamalar, askeri darbe dönemlerinde görülen uygulamalardır.

Yeşil Sol Parti olarak;

Hukuksuz bir şekilde açığa alınan eğitim emekçileri hakkında yürütülen akla ve hukuka aykırı soruşturmaların bir an önce durdurulması, mağdur edilmiş olan kamu çalışanlarına yönelik baskıların sonlandırılması yönünde Hükümete daha önce yaptığımız çağrıları bir kez daha hatırlatıyoruz. Türkiye için çok geç olmadan AKP İktidarını, evrensel hukuk zeminine çekilmeye ve demokratik ilkeler çerçevesinde hareket etmeye çağırıyoruz.

Mağdur edilmiş olan kamu emekçilerinin, iradesi gasp edilmekle tehdit edilen Türkiye halklarının haklı mücadelesini vermeye; barış ve demokrasi mücadelesinde sorumluluk üstlenerek, İktidarın askeri darbe dönemlerini aratmayan uygulamalarının, bölgede ve ülkedeki savaş eksenli politikalarının karşısında olmaya devam edeceğiz.

Çözüm, barış ve demokrasidir.

Eylem Tuncaelli-Naci Sönmez
Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Eş Sözcüleri”

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here