Yeşil Sol Parti : İstanbul’un Kuzeye Büyümesi Durdurulsun Felakete YOL Açma!

Paylaş

 

Yeni Başbakan, eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul için “yıldırım” hızıyla gerçekleştirme vaadinde bulunduğu yeni projelerini açıkladı. Buna göre; Avrasya Tüneli 20 Aralık’ta, 3. Köprü 26 Ağustos’ta, İstanbul-İzmir Otoyolu ve Osman Gazi Köprüsü’nün 30 Haziran’da, 3. Havalimanı’nın ise 26 Şubat 2018’de açılması planlanıyor.

Bakırköy-Bahçelievler-Kirazlı metro hattının temel atma töreninde konuşan Başbakan, Beşiktaş-Sarıyer ve Üsküdar-Beykoz metro hatlarının ihalelerinin de 26 Haziran’da yapılacağını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bir kez daha merkezi idarenin gölgesinde proje gerçekleştirecek.Bu projelerin pek çoğu İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İstanbul Çevre Düzeni Planı’nda bulunmayıp sonradan ekleniyor. İstanbul’un anayasası olarak kabul edilen 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı 15.06.2009 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından onaylanarak yürürlüğe girmişti. Bugüne kadar merkezi idarenin yaptığı müdahaleler planı da delik deşik ederek ve bütünlüğünü bozdu. Kimin ya da neyin planı olduğu artık belli değil.

Merkezi idarenin yerel üzerindeki vesayeti İstanbul’un en büyük baş belası.Ya İstanbul Boğazı boyunca yapımına başlanacak metro hatlarına ne demeli?

Beşiktaş-Sarıyer ve Üsküdar-Beykoz hatlarında İstanbulluların her gün yaşadığı trafik düşünüldüğünde, metrolar kulağa çok hoş geliyor. Kent merkezinde, yeşil ve açık alanlardan yoksun yerlerde oturan bizler, artık bu bağlantılar sayesinde Sarıyer’e ya da Beykoz’a taşınabiliriz. Düşünsenize, Beykoz’un kuş seslerini, oksijenini, boğaz serinliğini, orman alanlarındaki yürüyüşleri…

Kim istemez ki? Peki ya sonra?

Sonrasını düşünen mi var? Düşünen olsaydı bizim de yaşamın sürdürülebilirliği esasıyla planlanmış, yaşanabilir bir İstanbul’umuz olurdu.Olmuyor! Ve yeni bir felaket tam da bu yollarda! İnşaat sektörünün “İstanbul’un güneyi deprem için riskli, insanların kuzeye yerleşme eğilimi var” manipülasyonu ile İstanbul’un kuzeyi imara açılacak. Kuzey Marmara Otoyolu, 3. Köprü ve 3. Havalimanı projeleri, bu imar hareketlerini kolaylaştırırken Beşiktaş-Sarıyer ve Üsküdar-Beykoz metroları ile de bu mega yıkım projelerine erişimi kolaylaşacak.

İstanbul, raylı sisteme geçişte çok geç kaldı! Biliyorsunuz! Biliyoruz! Bütüncül bir ulaşım planlaması ve diğer ulaşım araçları ile de entegre raylı sistemin yaygınlaşması gerekiyor. Mevcutta uygulanan projeler, parçacıl olduğu gibi sistem içi entegrasyonu yok. İstanbul’un geleceğinde yer almayan, sonradan projelendirilen 3. Köprü için şimdi de bağlantı yolları ile metro hatları üzerinde duruluyor. Bu yollar İstanbul’u ancak felakete götürür.  Bu nasıl bir inat?

İstanbul’un kuzeyini yapılaşmaya açmayın, yapılaşmaya açacak ulaşım projelerini durdurun!Her kentin bir kapasitesi vardır. İstanbul, kapasitesini çoktan aştı. Bu saatten sonra İstanbul için yapılabilecek tek şey kentin ekolojik eşiklerinin koruyarak yaşanabilir bir hale getirilmesidir.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi olarak İstanbul’un kuzeyinin bir an önce korunmaya alınması gerektiğini bir kez daha ısrarla söylüyor; inşaat sektörünün talepleri doğrultusunda kentin Ankara’dan projelendirilmesine karşı çıkıyoruz.

 

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi

Merkez Yürütme Kurulu

16 Haziran 2016

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here