Anasayfa Ekoloji Yeşil Sol Parti İzmir Aliağa Petrol Atıkları İle ilgili açıklama yaptı

Yeşil Sol Parti İzmir Aliağa Petrol Atıkları İle ilgili açıklama yaptı

Paylaş

 Yaşam savunucularının yıllardır termik santraller ve gemi söküm atölyeleri için mücadele verdiği İzmir-Aliağa, şimdi de nedeni bilinmeyen petrol atıkları ile gündemde…

 Ağustosun son gününde bir gecede Aliağa sahillerine yayılan ardından Foça ve Gencelli arasını kaplayan ve son olarak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün açıklamalarıyla 2 bin 500 metrelik bir sahil şeridine yayıldığı tespit edilen ham petrol atıklarının kaynağı bilinmezken ve/veya şeffaf bir şekilde kamuoyuna açıklanmazken; “temizlik başladı” açıklamaları yöre halkını ve yaşam savunucularını ikna etmeye yetmiyor.

 Kurulduğu günden bu yana doğayı katledenlerle mücadele sürdüren ve yaşam savunucuları ile omuz omuza hareket eden Yeşil Sol Parti olarak kamuoyunun yeterince bilgilendirilmemesini doğru bulmuyor ve yüzeysel temizlemenin gerçek temizlik olmadığını, Gaziemir’deki nükleer atıklı kurşun fabrikasının temizlenme(me)sinden iyi biliyoruz.

 Geçmişte Gaziemir’de yaşandığı gibi şimdi Aliağa ve çevresindeki vatandaşlarda mide bulantısı, kusma ve baş ağrıları başlamıştır.

 Yeşil Sol parti olarak kamuoyunun en kısa sürede gerçeği bilmesi gerektiğinin altını çiziyor ve soruyoruz:

 Ham petrol sızıntısının toplu canlı ölümlerine neden olduğu tüm dünyaca bilinirken, sadece yüzeysel temizlik yapmak yeterli midir?

 Ham petrol atıklarının nereden/hangi gemiden denize karıştığı açıklanmalı, sorumlular hakkında caydırıcı yasal işleme başvurulmalı, denizlerimize petrol atığı karışmaması için yaptırım uygulanmalı, etkin denetim yapılmalı, yöre halkı sağlık açısından uyarılmalı,  denizdeki ham petrol atıkları tümüyle temizlenmeli ve topluma güven verilmesi için konuyla ilgili dernek ve odalarla işbirliği yapılmalıdır.

 Aliağa da yaşananlar artık İzmir halkını, denizi ve tüm canlı yaşamı her gün yeni tehlikelerle yüz yüze bırakmaktadır. Daha fazla böyle sürdürülmesine seyirci kalınmamalıdır.

 Yeşil Sol Parti olarak; tüm canlı yaşamı tehdit eden bu duruma karşı kamuoyunu duyarlı olmaya, yetkilileri, sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyoruz.

Yeşil Sol Parti İzmir İl Yürütmesi

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here