Anasayfa Emek Yeşil Sol Parti İzmir İl Örgütü : Aliğa’da İşçi Cinayetleri Bitmiyor!

Yeşil Sol Parti İzmir İl Örgütü : Aliğa’da İşçi Cinayetleri Bitmiyor!

Paylaş
Aliağa ilçesi Yenifoça yolu üzerinde faaliyet gösteren SİDER Demir Çelik Fabrikasında yaşanan iş cinayetinde iki işçi can verdi. Çelikhane bölümünde dün saat 10.40 sıralarında tavanda asılı bulunan vincin halatının kancasının kopması sonucu; fabrikanın bakım işlerinde taşeron olarak çalışan 47 yaşındaki Mehmet Sait Akan ve 49 yaşındaki Mehmet Emin Arık yaşamını yitirdi. İşçilerin Mardin Dargeçit nüfusuna kayıtlı ve evli olduğu öğrenildi.
İş cinayeti ile ilgili  Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi İzmir İl Örgütü Eş Sözcüleri Yeşim Arslan-Atilla Kılıç bir açıklama yaptı:
 Dün öğle saatlerinde yine Aliağa’da Sider Demir Çelik Fabrikası’nda taşıyıcı vinçteki çelik halatın kopması sonucu taşınan malzemenin üzerlerine düşmesiyle 2 işçi ezilerek feci bir şekilde can verdi.
AKP’nin iktidar olduğu son 15 yılda 20 bin 500 işçi hayatını kaybetti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 2017 yılında başlattığı “hedef sıfır kaza” döneminde (13 Mayıs, 12 Eylül tarihleri arası) 753 işçi, 2017’de toplamda 1338 işçi yaşamını yitirdi. Günde 6 işçi hayatını kaybetmektedir. AKP döneminde sendikal örgütler etkisini kaybederken buna bağlı olarak iş cinayetleri ve ölümler artmaktadır. Bir çok iş yerinde işçi sağlığı ve iş güvenliği kurulları oluşmasına rağmen ölümler engellenemiyor. Bu da işçi sağlığı ve iş güvenliği kurullarının ihtiyaçtan değil, yasal yükümlülükten kurulduğunu ortaya çıkarıyor. Bu kurulların yasal ve fiili denetimde gerekli yaptırımları olmasına rağmen uygulamada sorunlar yaşamaya devam ediyor. Üretim aksamasın gerekçesiyle üretim araçları üzerinde “denetim” sağlanamıyor. OHAL ve KHK’larla çalışma koşullarında güvencesizlik ve keyfilik hüküm sürüyor. AKP hükümetinden ve OHAL’den kaynaklı yanlış politikalar, işçilerin sağlıklı bir ortamda çalışmasını ve yaşama hakkını elinden alıyor.
Yeşil Sol Parti olarak, OHAL’in grev kırıcılığı, fazla çalışma, işsizlik, keyfilik ve işçi cinayetleri olduğunu biliyor, OHAL’in derhal kaldırılmasını, KHK’ların iptal edilmesini ve demokratik siyasetin, örgütlenme önündeki tüm engellerin kaldırılması gerektiğine inanıyoruz.
İNSAN YAŞAMINI HİÇE SAYAN KAR VE ÜRETİM BİÇİMİNE HAYIR…!
11 Mart 2018
Yeşim Arslan-Atilla Kılıç
Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi
İzmir İl Örgütü Eş Sözcüleri​
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here