Anasayfa Forum Yeşil Sol Parti Kemal Kurkut’un Katledilmesiyle Yüreğimiz Bir Kez Daha Yandı!

Yeşil Sol Parti Kemal Kurkut’un Katledilmesiyle Yüreğimiz Bir Kez Daha Yandı!

Paylaş

Yaşam hakkına yönelik saldırıların sınır tanımadığı, güvenceli yaşam hakkından söz dahi edemediğimiz büyük bir belirsizliğin içinden geçmekteyiz.

Diyarbakır’da on binlerce insanın Newroz kutlamak üzere toplandığı meydanda, polis kurşunuyla bir fidan katledildi. Malatyalı, üniversitede öğrencisi Kemal Kurkut, bu topraklarda katledilen ilk kişi değildir. Ne yazık ki “yasal mermiler” yaşam hakkımız üzerinde tehdit olmaya devam etmektedir.

Toplumun can ve mal güvenliğini sağlamakla sorumlu olan devletin kolluk güçleri, en ufak bir olayı dahi yaşam hakkına yönelik saldırıya dönüştürmektedirler. “Terörle mücadele” başlığı altında, OHAL olanaklarıyla, temel insan hak ve özgürlükleri yok sayılarak, hukuk devre dışı bırakılarak toplum korkunun esiri haline getirilmek istenmektedir.

Bu cinayet bir yargısız infazdır ve bize bu ülkenin kanlı ve karanlık geçmişini hatırlatmaktadır. Bugün artık iktidara çağrı yaparak, talepte bulunarak sonuç aramanın nafile olduğu zor bir sürecin içindeyiz. Bütün bu yaşam hakkına yönelik saldırıların sorumlusu siyasi iktidardır.

AKP iktidarının son yıllardaki politikaları ve devletin uygulamaları eşliğinde 16 Nisan’da referanduma gitmekteyiz. Ülkenin demokratik geleceğinin nasıl şekilleneceğinin test edileceği bu referandum sürecine, Newroz günü katledilen Kemal Kurkut’un kanı bulaştırılmış ve iktidar da bu olaydaki ciddiyetsizliği ile tarih önünde mahkum olmuştur.

Korkuya teslim olmayanlar, iktidarın baskı ve yıldırma politikalarına karşı durmaya çalışanlar,  ölümle sınanmakta, cezaevlerine konulmakta, işinden edilmekte,  yaşam damarları kesilmektedir.

Yeşil Sol Parti olarak;

Kemal Kurkut’un katledilmesinde ihmali olanların, bu cinayete neden olanların bir an önce açığa çıkarılmasını, cezalandırılmalarını her zamanki gibi talep etmekle birlikte, esas yargılamanın toplumun vicdanında yapılmakta olduğunu hatırlatmak istiyoruz.

Gencecik insanlarımızı yaşamdan koparanlar elbette tarih önünde hesap vereceklerdir.

Kemal Kurkut cinayeti faillerinin açığa çıkarılması,  yargı önünde hesap vermeleri ve yaşama yönelik bütün saldırıların son bulması için bütün yaşam savunucularını birlikte dayanışma içinde mücadele etmeye çağırıyoruz.

23 Mart 2017
Eylem Tuncaelli – Naci Sönmez
Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here