Anasayfa Haber Yeşil Sol Parti: “Mücadeleyi yükseltmeye kararlıyız!”

Yeşil Sol Parti: “Mücadeleyi yükseltmeye kararlıyız!”

Paylaş

ÖZGÜRLÜKÇÜ SOL- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanlarının tutuklanması, Cumhuriyet gazetesine yapılan polis baskını ve gözaltına alınan gazeteciler konusunda yazılı açıklama yapan Yeşil Sol Parti, “Bu kuralsız, hukuksuz iktidar uygulamalarına karşı, bütün demokratik güçleri, vicdan sahibi bireyleri ortak hareket etmeye ve ortak geleceğimize sahip çıkmaya davet ediyoruz” dedi.

Eş sözcüler Eylem Tuncaelli ve Naci Sönmez imzasıyla yapılan yazılı açıklama şöyle:

Siyasete ve Basına Kelepçe!

İktidar, bütün uyarılara, ulusal ve uluslararası düzlemde ifade edilen bütün kaygılara rağmen dolu dizgin bir şekilde, kuralsız, hukuksuz uygulamalarını sürdürmeye devam etmektedir.

Halkın iradesini temsil eden Diyarbakır Belediye Eş Başkanlarını gözaltına alınması ve devamında da tutuklanmaları ile ülkemizin siyasi hafızasına büyük bir demokrasi ayıbı daha kazınmış oldu.

Bu sabah, basına ve eli kalem tutan kesimlere karşı bir süredir sürdürülen gözdağı operasyonuna bir yenisi daha eklendi. Ülkemizin köklü yayın organlarından Cumhuriyet Gazetesine baskın yapılarak, gazetenin genel yayın yönetmeni ve aralarında üyemiz Aydın Engin’in de olduğu önemli yazarları gözaltına alınarak, baskı ve sindirme operasyonundaki gözü dönmüşlük bir kez daha gözler önüne serildi.


Bu fütursuz gidişattan, yarınlarımız adına büyük endişe duyuyoruz. Yaşam alanlarımıza, bireysel haklarımıza, barış içinde ortak geleceğimize yönelik bu uygulama ve saldırıları kabullenmiyor ve sessiz kalmak istemiyoruz.


Yeşil Sol Parti olarak;
Bu kuralsız, hukuksuz iktidar uygulamalarına karşı, bütün demokratik güçleri, vicdan sahibi bireyleri ortak hareket etmeye ve ortak geleceğimize sahip çıkmaya davet ediyoruz.


Bu karanlık günlerden çıkışın yolu, bu baskı ve sindirme girişimi karşısında teslim olmamak, demokratik siyasetin bütün gücünü kullanarak, yaşam alanlarımıza, birey hak ve özgürlüklerimize, ortak geleceğimize sahip çıkmaktır.
Bugün yaşadıklarımızdan hareketle, bu ülkenin hak etmediği bu yönetim anlayışı karşısında, siyasetin demokratikleşmesi, basın özgürlüğünün yeniden sağlanabilmesi için inadına dayanışma ve inadına birlikte ortak mücadele yürütmek gerektiğine inanıyor, bir an önce bu ayıptan geri dönülmesi için mücadeleyi yükseltmeye kararlı olduğumuzu ifade ediyoruz.

31.10.2016
Eylem Tuncaelli – Naci Sönmez
Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Eş Sözcüleri

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here