Anasayfa Haber Yeşil Sol Parti: “Ne özgür basın susturulabilir, ne de haber alma hakkımız...

Yeşil Sol Parti: “Ne özgür basın susturulabilir, ne de haber alma hakkımız engellenebilir!”

Paylaş

ÖZGÜRLÜKÇÜ SOL- Yeşil Sol Parti yaptığı yazılı açıklamayla hükümetin özgür basına yönelik saldırıları karşısında dayanışma çağrısı yaptı.

Yeşil Sol Parti eş sözcüleri Eylem Tuncaelli ve Naci Sönmez imzasıyla yapılan açıklamada “Yıllarca 12 Eylülün zihniyetine ve kurduğu rejime karşı mücadele eden bizler, AKP İktidarın bugünkü uygulamaları karşısında birleşik ve dayanışmayı büyüten bir mücadeleyi esas kabul ediyor; ülkenin demokratik geleceğine yönelik bu saldırılarına son verilmesi gerektiğini ısrarla yineliyoruz.

Karartılan TV’lere ve basın emekçilerine geçmiş olsun dileklerimizle, dayanışma duygularımızı ifade ediyoruz.” ifadelerine yer verildi

Yazılı açıklamanın tamamı şöyle:

Ne Özgür Basın Susturulabilir, Ne De Haber Alma Hakkımız Engellenebilir!

Darbecilere karşı mücadele yürüteceğiz diyenler adeta darbecilerin planlarını uyguluyor.

Hayatın Sesi, Zarok TV, WAN TV, AZADİ TV, JİYAN TV, T 10 hiçbir gerekçe dahi gösterilmeden, herhangi bir tebligat dahi yapılmadan karartıldı.

Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile süregelen hukuksuz ve keyfi uygulamalar, iktidara muhalif olan, demokrasi, özgürlük ve eşitlikten yana bütün kesimlere karşı kullanılmaya devam ediyor.

Gazetecilerin, akademisyenlerin tutuklanmasını muhalif basının kapatılması takip ediyor. İktidarın bu uygulamalarının askeri darbe dönemlerinden hiçbir farkı yoktur.

Muhalif olan hiç bir sese tahammülü olmayan iktidar, kendisine biat etmeyenleri susturmaya çalışıyor.

TV’lere uygulanan “karartma” Anayasa’da yer alan “basın hürdür, sansür edilemez” ve “devlet, basın ve haber alma hürriyetlerini sağlayacak tedbirleri alır” hükümlerine aykırıdır.

KHK’lar ile yapılan hukuksuz, keyfi ve antidemokratik uygulamalardan derhal dönülmelidir. TV’lere getirilen sansür uygulamasından vazgeçilerek karartılan TV’ler yeniden özgür bırakılmalıdır.


Yıllarca 12 Eylülün zihniyetine ve kurduğu rejime karşı mücadele eden bizler, AKP İktidarın bugünkü uygulamaları karşısında birleşik ve dayanışmayı büyüten bir mücadeleyi esas kabul ediyor; ülkenin demokratik geleceğine yönelik bu saldırılarına son verilmesi gerektiğini ısrarla yineliyoruz.

Karartılan TV’lere ve basın emekçilerine geçmiş olsun dileklerimizle, dayanışma duygularımızı ifade ediyoruz.

Biliyoruz ki gerçeklerden korkan hiçbir iktidar ayakta kalamaz!

Eylem Tuncaelli – Naci Sönmez

Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here