Anasayfa Forum Yeşil Sol Parti: “Rant’ın ve Muhafazakar Talan’ın Gölgesinde Dünya Çevre Günü”

Yeşil Sol Parti: “Rant’ın ve Muhafazakar Talan’ın Gölgesinde Dünya Çevre Günü”

Paylaş

ÖZGÜRLÜKÇÜ SOL- Yeşil Sol Parti, ‘Dünya Çevre Günü’ nedeniyle yazılı bir açıklama yaparak Dünya Çevre Günü’nde muhafazakar görünümlü rant ekonomisiin yarattığı tahribata işaret etti.

Yeşil Sol Parti eş sözcüleri Eylem Tuncaelli ile Naci Sönmez imzasıyla yayınlanan açıklamada kısa bir süre önce öldürülen ekoloji aktivistleri Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu çifti de anıldı.

Yazılı açıklamanın tam metni şöyle:

Rant’ın ve Muhafazakar Talan’ın Gölgesinde Dünya Çevre Günü

Bu yıl, son yıllarda olduğu gibi Dünya Çevre Gününe, ülkemizdeki baskı ve yıldırma politikalarının yanında bir de mücadele arkadaşlarımızı, dostlarımızı, Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu çiftini cinayete kurban vermenin hüznü ve acısıyla giriyoruz… Bizleri ‘bir avuç çapulcu’, ‘bir takım çevreci tipler’ olarak niteleyenler, sularımıza, vadilerimize, yaşam alanlarımıza göz koyduğu gibi canımıza da kast etmekten geri durmuyorlar.

Yılmadık, yılmayacağız…

Dünya Çevre Günü’nü yasa dönüştüren, hüzne boğan gerçeklerden birkaçı bile insanı ürkütmeye yetiyor. Doğasını, dünyasını korumaya çalışanlarla, ‘daha çok üretim, ille de tüketim’ diyenlerin kıyasıya savaşımında ne yazık ki para ve rant, çıkar hesapları ağır basıyor. Bugünkü sözde zenginliğin, gelecek kuşaklarda yaratacağı yoksulluk ve çaresizliğin farkında oldukları halde, dünyamızı yok etmekte direnenlere doğa, her fırsatta gerekli dersleri vermektedir.

BM her gün üç canlı türünün yok olduğunu belirterek yaklaşan felaketin tanımını yapmaktadır. Değişen iklimler, seller, fırtınalar, eriyen buz dağları hafife alınıyor. Hava, toprak ve su kirliliği, erozyon, ormansızlaşma, asit yağmurları, radyasyon, heyelanlar yaşamı korkulu bir rüyaya dönüştürüyor. Doğal varlıklarımız, geri gelmemek üzere yok ediliyor.

Kapitalizm, parasına para katmak için sözde enerji bahanesiyle binlerce HES projesini, onlarca termik ve nükleer santrali, Kanal İstanbul’u, zehir saçan madencilik çalışmalarını, Karadeniz sahil yolu projesini, zeytin yasasını, taş ocaklarını ve daha onlarca projeyi ülkemiz halkının başına ve doğasına bela etmeye çalışıyor…

Yeşil Sol Parti, tüm canlıların yaşam kaynağı olan Doğa’nın sadece para kazanma aracı olarak görülmesini ve ticarileştirilmesini reddetmektedir. Doğa, ticari bir mal değil, tüm canlıların hakkıdır.

2013 yılında yeşil alanına, doğasına, kentine sahip çıkan yüzbinlerin katıldığı Gezi Parkı direnişinin Dünya Çevre Gününe denk gelmesi, bizler açısından ayrı bir önem ve anlam taşımaktadır. Tarihimizin en demokratik en özgürlükçü, en barışçıl eylemlerine sahne olan Gazi Parkı, yepyeni bir çevre, yepyeni bir kent politikasına ihtiyaç olduğunu tüm dünyaya haykırmıştır. Tüketim, rant, inşaat odaklı politikalardan, doğa ve yaşam odaklı bir anlayışa geçmek şarttır.

Ülkemiz doğal varlıkları üzerinde, artık yargıyı da yanına alan vahşi saldırılara karşı, seslerimizi, ellerimizi, yüreklerimizi ve mücadelelerimizi birleştirme zamanıdır…

Yeşil Sol Parti olarak, tüm halkımızı Dünya Çevre Günü’nde, yurdumuzun eşi benzeri olmayan yeşilini, biyolojik zenginliğini, zeytinini, denizini, toprak ve su varlıklarını, canlıların doğal yaşam alanlarını korumaya ve bu uğurda verilen mücadelelere katılmaya çağırıyoruz.

Eylem Tuncaelli – Naci Sönmez
Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here