Anasayfa Haber Yeşil Sol Parti:Demokratik Siyasete Darbe Kabul Edilemez!

Yeşil Sol Parti:Demokratik Siyasete Darbe Kabul Edilemez!

Paylaş

Özgürlükçü Sol:Yeşil Sol Parti Eş sözcüleri son gelişmeleri değelendiren bir bildiri yayınladılar.

Diyarbakır Belediye Eş Başkanlarının, Cumhuriyet Gazetesi yönetici ve yazarlarının gözaltına alınmalarının ve tutuklanmalarının toplumda yarattığı derin kaygıyı yaşarken, HDP’nin Eş Başkanlarının da aralarında bulunduğu çok sayıdaki milletvekiline yönelik gece yarısı operasyonuyla bir kez daha sarsıldık

Türkiye, siyasetçilerin, basının kelepçelendiği, demokratik siyasetin, özgürlüklerin, barış ve demokrasi taleplerinin ayaklar altına alınmış olduğu zor bir süreçten geçmektedir. Siyasi iktidar, kendi yoluna engel gördüğü her şeyi yok etmeyi hedefleyerek bir baskı rejimini hızla inşa etmektedir.

Dokunulmazlıkların kaldırılması ile başlayan, Diyarbakır Belediye Eş Başkanları’nın tutuklanması ile devam eden, halkın iradesine dönük bu darbe, 6 milyon insanın oyunu alarak mecliste 3. parti olan HDP Eş Başkanları ve milletvekillerinin gözaltına alınması ile daha da hız kazanmıştır. 15 Temmuz’da kendisine karşı yapılan başarısız darbe girişimi karşısında halkı sokağa çağıran iktidar, tüm muhalif kesimlere ve parlamenter sisteme karşı yaptığı darbede akla, hukuka sığmayacak uygulamalarına devam etmektedir. İktidarın darbe karşıtlığı bir geceye sığdırılmış ve akabinde kendi darbesini güçlendirmek için ülkeyi siyaha boyamaktan imtina etmemiştir.

Dokunulamaz olanı gasp eden, barışı tecritte tutan, tüm hak ve özgürlüklere kelepçe vurmayı amaç haline getiren İktidar, kendisi için yaratmak istediği “dikensiz” yolun karanlık, faşizan dehlizlere ulaştığının elbette farkındadır. Ve bilmelidir ki, bu topraklarda demokrasi ve özgürlük mücadelesini gelenekselleştirmiş, benzer faşizan uygulamalar karşısında direnmiş, tarihsel birikimi ile asla teslim olmamış ve teslim olmayacak güçlü bir damar da mevcuttur.

Yeşil Sol Parti olarak;

–          Toplumda derin kaygıya neden olan bu yaşananların bir an önce sonlandırılması,

–          Halkın iradesinin esas kabul edilerek; HDP milletvekilleri ve seçilmiş belediye yöneticilerinin serbest bırakılması,

–          Siyaset, basın üzerindeki baskı ve zulümden bir an önce vazgeçilmesi,

–          Yaşam hakkının sağlanması,

–          Barış içinde bir gelecek için gerekli bütün adımların atılması,

–          Tüm soruşturmaların şeffaf ve evrensel hukuk kuralları esas alınarak yapılması gerekliliğinin altını bir kez daha çiziyoruz.

Bu kötü gidişata teslim olmayacak, dur diyecek, ülkenin üzerinde dolaştırılan korku bulutlarını dağıtacak bu mücadelede tüm demokratik muhalefeti, toplumun vicdan sahibi bireylerini dayanışmaya ve birlikte olmaya davet ediyoruz.

unnamedEylem Tuncaelli – Naci Sönmez

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Eş Sözcüleri

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here