Yeşil Sol Partisi İstanbul İl Örgütü :İnşaat Kamyonları Öldürüyor

Paylaş

İstanbul’da can güvenliği kalmamıştır. Mayıs ayında Kadıköy’de Yoğurtçu Parkında yaya yolunda yürüyen Şule İdil Dere’nin hafriyat kamyonu tarafından katledilmesi felaketini yaşamıştık. Şimdi de Kadıköy ilçesinde Suadiye mahallesinde bir kamyondan ağaca takılan betonlar kaldırımda yürüyen kadının üzerine devriliyor. İnşaat kamyonu bir can daha alıyor. Kamyon şoförü ise kaçarak olay yerini terk ediyor.

Parkta yaya yolunda yürüyen Şule İdil, sokakta kaldırımda yürüyen Ayşe Altın İstanbul’daki inşaat sektöründeki vahşiliğin ve yöneticilerin sorumsuzluğu sonucu yaşamlarını yitirdiler.

İstanbul kenti dev bir inşaat alanı hale gelmiştir. Kentin her bir alanı yıkım ve inşa süreci içerisinde. Kentsel dönüşüm, yol yapımları, kavşak düzenlemeleri ile tahrip olan kentsel bellek, ekoloji, kesilen ağaçlar, plansız projeler, yerinden etmeler, kentsel rant talanı yaşıyoruz. Ve tüm bunların yanı sıra kontrol edilmeyen inşaat kamyonlarının aldığı yaşamlar.

İstanbul’da insanlar artık sokaklarda güvenli yürüyemiyorlar. Çocuklarını parklara, yürüyüşlere, oyun alanlarına göndermeye korkar hale geliyorlar. Mahallelerimizde inşaat kamyonları, kentsel dönüşüm yıkım vinçleri, bina asbestleri ölüm saçıyor.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi İstanbul İl Örgütü olarak; İstanbul İl Trafik Müdürlüğünü gerekli önlemleri almaya çağırıyoruz. İnşaat faaliyetleri denetlenmelidir. İl trafik Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri ile birlikte inşaat faaliyetlerindeki araç kullanımının trafik ve yaya güvenliği açısından güvenliğinin sağlanması için gerekli tedbirleri almalıdır. İnşaatlardaki iş güvenliği çalışan işçiler için ne kadar önemli ve zaruri ise çevreye vereceği zararın önlenmesinde o kadar önemlidir, hiçe sayılmamalıdır.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi

İstanbul İl Örgütü

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here