Anasayfa Haber Yeşiller ve Sol Gelecek Partisinden bir grup üye istifa etti.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisinden bir grup üye istifa etti.

Paylaş

Yeşiller ve EDP’nin  birleşmesiyle oluşan Yeşiller ve Sol  Gelecek Partisinde uzan zamandır devam  eden iç tartışmalar ayrılıkla sonuçlandı.Genel kurul öncesi oluşan Yeşil Siyaset grubu bir deklarasyonla partiden ayrıldıklarını duyurdu.105 kişinin imzaladığı deklarasyon  şu şekilde:

  Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Üyelerine ve Dostlarına,
Biz aşağıda isimleri yazılı YSGP üyeleri, 2 Nisan tarihinde yapılan YSGP 2. Olağan Konferansı sonrasında sürdürdüğümüz tartışma ve değerlendirmeler sonucunda YSGP’den istifa etmeye karar verdiğimizi bilgilerinize sunarız. İstifamızda aşağıdaki değerlendirme ve gelecek perspektifimizin belirleyici olduğunun bilinmesini isteriz:

Yeşil Siyaset Platformu’nun konferansa ilişkin ayrıntılı politik değerlendirmesini içeren, parti grubunda paylaşılan metninde ifade edilen tespitler partide başlangıçtan beri süregelen ve son dönemde yoğunlaşan sorunları ve nedenlerini açıklıkla ortaya koymaktadır. Bu metinde de anlatıldığı gibi  konferansta yaşananlar, bazı siyasi fikir ayrılıklarının yanı sıra, esas olarak zihniyet farklılığına işaret eden, Yeşil-Sol Siyaset’e uygun olmadığını düşündüğümüz egemen siyaset yapma tarzının devam ettiğini gösterdi. Bu durum, partiye olan aidiyet bağımızın iyice kopmasına neden oldu. Artık bu partide siyasi mücadelemize devam etmek için bir neden bulamıyor, YSGP çatısı altında politik faaliyet imkanı kalmadığını düşünüyoruz.

YSGP’den istifa eden bizler, parti içinde benzer kaygıları taşıyan üyelerin oluşturduğu Yeşil Siyaset Platformu’nda siyasi mücadelemizi sürdüreceğiz. Önceden olduğu gibi yeşil, özgürlükçü ve feminist değerlerle yolumuza devam etmeye ve eşitlikçi, özgürlükçü, ekolojik mücadeleyi bundan böyle parti dışındaki mecralara yaymak için daha fazla çaba harcamaya kararlı olduğumuzun bilinmesini isteriz.

Bununla birlikte, bugün gelinen noktada bizler açısından politik bir ayrılık kaçınılmaz olsa da, ülkenin 7 Haziran’dan sonra getirildiği kaos ortamında ve özellikle barışın kazanılmasının ve demokrasi mücadelesinin zorunlu olduğu bu koşullarda gerek tek tek bireyler olarak, gerekse içinde bulunduğumuz platformla birlikte tüm demokrasi güçlerinin dayanışmasının gerekliliğinin bilincinde olarak her türlü dayanışma ve işbirliğine açık olacağız. Partide yıllar boyunca birlikte mücadele verdiğimiz dostlarımızla da ortak mücadele zeminlerinde birlikte olmaya ve dostane ilişkiler sürdürmeye devam etmeyi umuyoruz.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here