Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Barış Eksenli Siyasete Çağrı Yaptı

Paylaş

Özgürlükçü Sol :  Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi  Merkez Yürütme Kurulu  Ankara Saldırısını Kınıyoruz, Savaş Değil, Barış Eksenli Siyasete Çağrı Yapıyoruz!. başlıklı bildiri yayınladı.

Ankara’nın merkezinde, mesaiden çıkan askeri ve sivil personelin servis araçlarının bulunduğu sokakta, bomba yüklü araçla yapılan intihar saldırısını kınıyor, saldırıda ölen yurttaşların acısını yüreğimizde hissediyoruz.

Masum insanların ölümüne sebep olan böylesi bir saldırıyı kimin yaptığını ve kimin işine yaradığını birlikte ele alarak, kimden geldiğine bakmaksızın, hangi amaçla yapılırsa yapılsın kınadığımızı ifade etmek isteriz. Bu son terör saldırısında yaşamlarını yitiren yurttaşlarımıza rahmet, yaralılara acil şifa diliyoruz.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi olarak;

Ülkemizin demokratikleştirilmesi mücadelesiyle, Ortadoğu bölgesinde barış eksenli bir gelecek arama mücadelesini birlikte ele alarak siyaset yapan bizler, son aylardaki gelişmelerden ve sürdürülmekte olan politikalardan endişe duyduğumuzu değişik zeminlerde bir süredir ifade etmeye çalışıyoruz.

AKP iktidarının özellikle 7 Haziran seçim sonuçlarını yok sayan ve bununla birlikte bölge siyasetinin özellikle Suriye siyasetinde içerdiği riskleri dikkate alarak, girilen yoldan dönülmesi gerektiğini, içeride de Kürt sorununun çözümünde yeniden müzakere masasına dönülerek, sürecin yeniden normalleştirilmesi gerektiğini ifade etmeye gayret gösterdik.

Türkiye’nin  iç gerilim ve çatışmalardan, bölgesel bir savaşın hem parçası ve hem de alanı  olma riskinden biran önce kurtulması gerektiğini düşünerek,  yaşanan gelişmeler karşısında iç gerilimi ve çatışmaları sonlandıracak adımlar atılması gerektiğini düşünüyor, bölgesel bir savaşın parçası olmaktan uzaklaşarak, karşı karşıya kaldığımız risklerden uzak adımlar atılarak, siyasal tansiyonun düşürülmesi gerektiğine inanıyoruz.

Türkiye’nin kendi yurttaşlarıyla yaşadığı sorunları barış, diyalog ve demokratikleşme yoluyla çözmesinden başka, etkin ve kalıcı  bir çözüm yoktur. Bölgenin yeniden planlanmasında Suriyeli Kürtleri düşmanlaştıran politikaların içeride de Kürt sorunun çözümünde taşımakta olduğu risklerin birleşmesi ile yaşanmakta olan politik gelişmeler, Türkiye’yi daha derinden sarsacak siyasal gelişmelere sürükleyecektir.

Sürdürülmekte olan Savaş eksenli siyaset ve çözümü zorlaştıran eski bilindik devlet politikasının tekrarı, gerek bölgede gerekse ülkemizde, Ankara ve benzeri saldırıların her zaman gerçekleşme potansiyeli ile yaşamak zorunda kalmamıza neden olacaktır.

Bu nedenle, AKP hükümetini hem Kürt nüfusun yoğun olduğu illerde ve ilçelerde, yaşanan savaş ölçeğindeki çatışmayı çözme konusunda süratle geniş yelpazeli bir barış ve diyalog adımı atmaya, hem de yaşanmış olan yıkım ve tahribatı onarmaya davet ediyoruz.

Bunun yanı sıra, dünya, bölgemiz ve Türkiye için giderek daha büyük riskler oluşturduğu görülen Suriye’de, Türkiye’yi bu kaotik  savaşın aktif tarafı olmaya sürüklemek isteyenlere asla cevaz verilmemelidir. Uluslararası bütün aktörlerin gelecek için oyun kuruculuğu yaptığı bölgemizde, bölge halklarının ortak iradesine dayalı ve barış eksenli bir süreç için çabaların yoğunlaştırılması esas alınmalıdır.

Bölgemizdeki emperyal politikaların yakın geçmişini ve bugünü değerlendirdiğimizde, Türkiye’nin kendi pozisyonu ve politikasını dayatan değil, bölge halklarıyla birlikte, barış içinde bir gelecek kurulması çabası içinde olunmasını doğru buluyoruz.

Bu konuda Irak’ta ki yaşanan sürecin deneyimiyle, bölgedeki Kürt halkı başta olmak üzere, bütün kimliklerin, inançların, bir arada, özgür ve eşit koşullarda yaşam sürecekleri bir geleceğin kurulması için adımlar atılması gerekir diye düşünmekteyiz.

Ankara saldırısından sonra her düzeyde yapılan karşılıklı açıklamalar üzerindeki şüpheler giderilmeli, yaşadığımız saldırı bütün gerçekliğiyle ortaya konulmalıdır. Daha önceki saldırılarda olduğu gibi bu saldırı sonrasında da uygulanan yayın yasağı ve yapılan açıklamaların algı operasyonundan başka bir anlamı yoktur.

Saldırıdan sonra açıklama yapan tüm taraflar açıklamalarını gerçekçi bilgi ve belgelerle somutlamalıdır. Hiçbir gerekçenin şiddeti ve barış siyasetini tartışma konusu etmesine gönlümüz razı olmamakla birlikte, hiçbir açıklamanın masum insanların terör saldırılarının kurbanı olması gerçeğini değiştirmeyeceğini biliyoruz.

Bir kez daha,  yaşamını kaydeden yurttaşlara rahmet diliyor, yakınlarının acısını paylaşıyor, yaralıların acil şifa bulmalarını ümit ediyoruz.

19 Şubat 2016

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi

Merkez Yürütme Kurulu

Logo

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here