Anasayfa Haber Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi : Bu Katliam Tesadüfî Değildir!

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi : Bu Katliam Tesadüfî Değildir!

Paylaş

logo

Ankara’nın göbeğinde, Sendikaların ve kitle örgütlerinin yapmayı planladıkları ve birçok barış ve demokrasi yanlısı siyasi partinin, örgütün desteklediği ve katılımcısı olduğu mitinge yapılan bombalı saldırı sonucu bugün itibarıyla 95 insanımız yaşamını kaybetmiş, yüzlerce insanımızda yaralanmıştır.

Türkiye tarihinin en büyük ve insanlık dışı katliamı Ankara’nın göbeğinde yaşanmıştır. Barış isteyenlerin, çatışmasızlık sürecinin başlatılması beklentisi içinde olanların üzerine ve ağırlıklı olarak HDP korteji etrafında yürümeye hazırlananların üzerine savaştan besleneler tarafından bombalar patlatılmıştır.7 Haziran seçimleri sonrası Cumhurbaşkanı ve Hükümet tarafından sürdürülen politikaların vardığı yer, Türkiye’nin başkentinde göstere göstere bir katliama kadar varmıştır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP, ülkenin içine düşmüş olduğu sert kutuplaşmanın ve giderek yükselen terör ortamının siyasal sorumlusudur. Ankara’da ki mitinge katılanları, kim hangi amaçla katletmiş olursa olsun, öncelikle siyaseten ve ahlaken hesap vermesi gerekenler onlardır. Yurttaşın fikir ve demokratik eylem özgürlüğü için gerekli güvenli ortamı sağlamakla yükümlü olanlar onlardır.

Sorululuk sahibi olanların, yaşanan bu katliamın ardından, sorumsuz davranışları kabul edilemez. Uzun zamandır, güven ve barış ortamını bilerek ve isteyerek yok ettiler. Sorumlu makamları işgal edenlerden hiç birinin istifa etmemeleri utanç verici bir durumdur. Türkiye’yi bu noktaya, söylemleri ve eylemleri ile getiren bu muktedirlerin, kendilerinden hesap soran ve soracak olan yurttaşı susturmaya kalkmaları bizim için şaşırtıcı değildir.

Bugün olmazsa yarın, yargı önünde, organize bir şekilde gerçekleştirilen bu katliamın hesabı mutlaka sorulacaktır. Kaybettiğimiz her canın sorumlusu, doymak bilmez siyasal ve kişisel hırslarıyla ülkeyi bu noktaya getirenlerdir. Bu kadar insanın vebali er geç adalet karşısında karşılığını bulacaktır. Kaybettiğimiz canların hatıraları önünde saygıyla eğilirken, yakınlarına başsağlığı diliyor ve yaralıların kısa zamanda sağlıklarına kavuşmasını ümit ediyoruz.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi olarak, Ankara’nın göbeğinde barış için bir araya gelmiş olan ve onlarca insanımızın katledilmesine neden olan bu terör saldırısını kınıyoruz. Eşitlik, adalet ve özgürlük mücadelesinde, barış ve demokrasi için dayanışma duygularımızla kaybettiğimiz kardeşlerimizin hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi

Merkez Yürütme Kurulu

 

 

​​

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here