Anasayfa Haber YPG Basın Merkezi: Siluk, 31 köy ve 20 mezradan DİAŞ çeteleri temizlendi.

YPG Basın Merkezi: Siluk, 31 köy ve 20 mezradan DİAŞ çeteleri temizlendi.

Paylaş

Girê Spî’ye (Til Ebyad) doğudan ulaşan YPG güçleri, son 24 saatte Siluk kasabası ile 31 köy ve 20 mezrayı özgürleştirdi. Çok sayıda çete üyesinin öldürüldüğü operasyonlarda tek bir sivilin bile zarar görmediği; ancak çetelerin sivil halkı kalkan olarak kullanmaya devam ettiği belirtildi.

YPG Basın Merkezi, 39’uncu gününe giren “Komutan Rubar Qamişlo Hamlesi” kapsamında Kobanê ve Cizîr Kantonlarına bağlı YPG güçlerinin, Girê Spî (Til Ebyad) ve çevresinde konumlanan DAİŞ çete gruplarına yönelik kıskaç hareketi başlattığını duyurdu.

Dün gece itibarıyla Siluk kasabasının özgürleştirildiğinin belirtildiği açıklamada, “Bu kasabada arama-tarama faaliyetlerine devam etmektedir. Silûk kasabasında hakimiyet kuran güçlerimiz daha sonra, Silûk ile Girê Spî arasındaki bölgede bulunan Seîdo, Xişman, Til Eşq Seîde, Bêjing, Kevok, Enzê, Mişêrfa Şêx, Îsawî, Ayn Ul Arus köyleriyle 20 mezrayı da çetelerden temizleyerek özgürleştirmiştir” denildi.

Kobanê’de 22 köy kurtarıldı

YPG açıklamasının devamında, “Tarihi Kobanê direnişiyle destan yazan güçlerimiz de Til Ebyad’ın batı ve güneybatısından ilerleyerek çetelere önemli darbeler vurmuştur” denilerek son 24 saat içerisinde bu bölgede bulunan Frêhan, Hêmira Kurda, Hemira Ereba, Boxa ya Mezin, Boxa ya Biçuk, Rafî, Sikêrat, Im Hiwêş, Nihit, Ebu Zihur, Bedrîa, Ebu Xireze, Xirbet Ebid, Xirbê Elwe, Curîl Xet, Gundê, Cihişa, Seddê, Faris, Eribet Ecil a Mezin, Eribet Ecil a Biçuk ve Mebdece köylerinin çetelerden temizlenerek özgürleştirildiğini kaydedildi.

YPG doğudan Girê Spî’ye ulaştı

YPG Basın Merkezi, Til Ebyad’ın doğusundan şehre ulaşan savaşçılar ile çete grupları arasında çatışmalar yaşandığını ve Til Ebyad’da bulunan çetelerin Rakka ile olan bağlantılarını kesmek için harekete geçen YPG güçlerinin Rakka ve Til Ebyad yoluna 4 km yakınlaştığını belirtti.

“Son 24 saat içerisinde düzenlenen bu operasyonlarda onlarca çete üyesi öldürülmüş, çok sayıda çete üyesi de yaralanmıştır” denilen açıklamada, bu operasyonlarda şu ana kadar bir savaşçının da yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Açıklamada, “Bazı çevreler ve basın-yayın organları güçlerimizin bu tarihi harekatında sivillerin zarar gördüğü yönlü, gerçekle hiçbir ilgisi bulunmayan yalan haberler yaymaktadır. DAIŞ çetelerinin sivil yurttaşları canlı kalkan olarak kullanmaya çalıştığı gerçeğinin farkında bulunan güçlerimiz olağanüstü bir duyarlılık sergilemektedir. Hamlemizde şu ana kadar tek bir sivilin parmağı bile kanamamıştır” ifadelerine yer verildi.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here