Anasayfa Haber YPG dönüşler için çağrı yapacak

YPG dönüşler için çağrı yapacak

Paylaş

Havuz medyası, Girê Spî’nin barbar DAİŞ çetelerinden kurtarılmasından sonra “PYD kapıları sivillere kapattı” yalanına sarılırken, uzun süredir çatışma bölgesinde bulunan Rojavalı gazeteci Gulê Xoşeng, kapıdaki geçişlerin durdurulmasının tek amacının sivil can kayıplarının önüne geçmek olduğunun altını çizdi. “Kentte halen kim oldukları araştırılan uzun sakallı, bıyıksız ve Girê Spîli olmayan şahıslar dolaşıyor. Bunlar araştırılıyor. Kent ve köyler mayınlardan temizleniyor” diyen gazeteci Xoşeng, kısa bir sürede dönüş için YPG’nin çağrı yapacağını söyledi. 680x680nc-urf-20-06-15-gire-spi4
AKP’nin havuz medyasının “PYD kapıyı sivillere kapattı” manşetiyle servis ettiği haberlerin gerçekleri yansıtmadığı ortaya çıktı. Girê Spî’nin özgürleşmesinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve AKP’li yetkililer, uluslararası alanda terör örgütü olarak kabul edilen DAİŞ egemenliğini, halkların özgürlük güçleri ve ittifakı olan YPG/YPJ, Burkan El Fırat, Sivar El Raqqa, Live El Tevhid ile Arap aşiret güçlerinin egemenliğine tercih ettiklerini açıkladılar. “PYD etnik temizlik yapıyor” diyerek özgürlük hamlesine yönelik başlatılan karalama kampanyası, sivil can kayıplarının yaşanmaması için alınan tedbirler ile “PYD sivillerin geçişine izin vermiyor” kampanyasına dönüştü.

Girê Spî DAİŞ artıklarından temizleniyor

Uzun süredir Rojava’da YPG/YPJ güçleri ve DAİŞ çeteleri arasında yaşanan çatışmaları takip eden ve şuan Girê Spî’de bulunan gazeteci Gulê Xoşeng, Girê Spî-Akçakale Sınır Kapısı’nda geçişlerin durdurulmasıyla ilgili DİHA’ya bilgi verdi. Xoşeng, YPG’nin kapıdaki geçişleri durdurmasının tek amacının sivil can kayıplarının önüne geçmek olduğunun altını çizdi. Kentteki okulların, bahçelerin, yolların, sokakların DAİŞ tarafından mayınlarla döşendiğini ifade eden Gulê Xoşeng, “Kentte halen kim oldukları araştırılan uzun sakallı, bıyıksız ve Girê Spîli olmayan şahıslar dolaşıyor. Bunlar sivil mi, çetelerle ilişkileri ne boyutta? Neden kentte kaldılar? Bunlar araştırılıyor. Mayınların temizlenmesi, bu şahısların tespiti işlemleri devam ediyor. YPG çevre yolları, kent içindeki belli noktaları kontrol altında tutuyor. Bir taraftan güvenlik sağlanırken, diğer taraftan mayın temizliği yapılıyor” dedi.

‘YPG değil Türkiye kapattı’

YPG’nin yıllardır DAİŞ çetelerinden dolayı yurtlarını terk eden yurttaşlardan geri dönüş için kısa bir zaman istediğini belirten Xoşeng, şu bilgileri verdi: “YPG’nin operasyonunu takip ettim ve gördüklerimi anlatıyorum. Kapıyı kapattıkları kesinlikle doğru değil. Kimseye gelme demiyorlar. Ancak tek bir çocuğun, kadının, yaşlının zarar görmesini istemiyorlar. Kapıyı kapatan Türkiye’dir. Önceki gün Hesekê’nin güneyinden kaçan yaklaşık 50 kişilik Rojavalı grup YPG’lilerin yanına geldi. Türkiye’ye geçmek istediklerini söylediler. YPG onların tercihlerine saygılı olacağını, ancak isterlerse güvenli noktada durup birkaç gün içinde kente yerleşebileceklerini söyledi. Onlar geçmek istedi, ancak Türkiye kapıyı kapattı ve onları kabul etmedi. YPG’liler kendi yataklarını onlara verdi ve güvenli noktada misafir ediyorlar. Birkaç gün içinde de yurtlarına dönüş imkanı sunacaklar.”

Çağrı yapılacak

Xoşeng, özgürleştirilen köylerde de aynı sorunların bulunduğunu ve Girê Spî’nin güneybatısındaki Eyn-el İs’te çatışmaların yaşandığını, DAİŞ’in kaçarken peşinde sayısız mayın döşeyerek kaçtığını belirterek, “Özgürlük güçleri 3-4 gün içinde halka çağrıda bulunacak ve yurtlarına dönüşlerini sağlayacak” dedi.
diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here