Anasayfa Haber YPG güvenli ortam sağladı,Girê Spîliler, geri dönmeye başladı.

YPG güvenli ortam sağladı,Girê Spîliler, geri dönmeye başladı.

Paylaş

DAİŞ çetelerinin zulmünden kaçarak göç etmek zorunda kalan Girê Spîliler, YPG/YPJ ve Burkan El-Fırat’tan oluşan özgürlük güçlerinin kentte yaptıkları mayın ve patlayıcı temizliğinden sonra gruplar halinde dönmeye başladı. Büyük bir sevinç içinde topraklarına geri dönen Girê Spîliler, en çok da iki yıldır zulüm gördükleri DAİŞ çetelerinin kentten çıkarılmasına sevindi.

Girê Sp’nin YPG-YPJ ve Burkan El-Fırat güçleri tarafından Komutan Rubar Qamışlo Hamlesi’nin 40’ıncı gününde özgürleştirilmesiyle birlikte DAİŞ zulmünden kaçan ve çatışmalardan dolayı göç etmek zorunda kalan Girê Spîliler, geri dönmeye başladı. Kentin önceki gün özgürleştirilmesinin ardından gün boyu geçiş için bekleyen ancak izin verilmeyen yurttaşlar, bu sabah erken saatlerde geldikleri sınır hattındaki tel örgülerden tekrar topraklarına döndü. DAİŞ çetelerinin kontrolünde bulunduğu süre zarfında gece gündüz her türlü geçişe açık olan sınır kapısını, kentin özgürleştirilmesinin ardından kapatılması nedeniyle buradan geçişlerine izin verilmeyen yurttaşlar, daha önce geçişlerin yapıldığı sınır kapısına yakın bir noktadan evlerine döndü. Çatışmaların yaşandığı ilk günden bu yana DAİŞ çetelerine kalkan olmamak için 5 bin civarında sivilin Akçakale tarafına geçerken, bunların en az 500’ü bu sabah tekrar çetecilerden temizlenen Girê Spî’ye geri döndü.

‘DAİŞ’in kovulmasına sevindik’

Geçiş için kapının bulunduğu bölgeye gelen yurttaşların mutluluğu yüzlerinden okunurken, yaklaşık iki yıldır DAİŞ’in yarattığı korkudan dolayı görüntü vermekten kaçındı. Geçiş öncesi konuşan yurttaşlardan Mehmet El Xelef isimli genç, yaklaşık 30 aile olarak göç etmek zorunda kaldıklarını ancak kentlerinin özgürleştirilmesinin ardından hemen geri dönmek için harekete geçtiklerini belirterek, “En çok da DAİŞ’in kovulmasına sevindik” ifadesini kullandı.

Ketkan ailesine mensup olduklarını ve 120 kişilik bir grup olarak geldiklerini söyleyen El Xelef, bütün aile bireyleriyle tekrardan topraklarına dönmenin sevincini yaşadıklarını kaydetti. Kenttin DAİŞ’in kontrolünde olduğu dönemlere kısaca değinen El Xelef, “Yaşamın kendisi eziyet olmuştu. Bir sigara için 100 kırbaç cezası veriliyordu. Kadınların giyiminde dahi karar sahibi onlardı. Siyahın dışında giyinmelerine izin verilmiyordu. Sırf kırmızı renkte giydiği için kaç tane kadın cezalandırıldı. Kadınlar evlerinden dahi çıkamıyordu” dedi.

Dönüşlerin artması bekleniyor

Sabahın ilk saatlerinden itibaren geçişler ara ara devam ederken, çoluk çocuk DAİŞ’in zulmünden kaçan yurttaşların, YPG/YPJ ve diğer ortak güçler tarafından temizlenerek özgürleştirilen topraklara büyük bir mutluluk içinde geri döndükleri gözlendi. Yüzlerce kişilik gruplar halinde Girê Spî’ye dönmek için sınır hattına eden yurttaşların sayısının gün içinde daha da artması bekleniyor. diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here