Anasayfa Haber “YPG, Rakka operasyonunda yer alacak!”

“YPG, Rakka operasyonunda yer alacak!”

Paylaş

ÖZGÜRLÜKÇÜ SOL- Musul operasyonu sürerken, bunun ardından, Rakka’nı IŞİD’ten temizlenmesi operasyonunun başlaması gündemde.

IŞİD karşıtı koalisyonu yöneten askeri kaynaklar Rakka operasyonunun Musul’a göre daha zorlu geçeceği öngörüsünde bulundu.

Türkiye Kürtleri istemiyor

Ağırlıklı gücünü YPG’nin oluşturduğu Demokratik Suriye Güçlerinin (DGS) Rakka operasyonuna katılmaları yolundaki en büyük engel Türkiye’nin Kürt güçlerine karşı takındığı olumsuz tutum. Türkiye YPG’nin bölgedeki varlığını kabul etmek istemiyor

ABD: “Başarılı olacak tek güç YPG”

Sputnik’te yer alan habere göre ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı uluslararası koalisyonun komutanlarından Korgeneral Stephen Townsend, Kürt güçlerin Rakka operasyonuna katılımı konusunda Türkiye’yle görüşmeleri sürdürdüklerini söyledi.

Rakka operasyonu Musul’un ardından gelebilir ABD’nin Rakka’yı IŞİD’den özgürleştirmek için düzenlenecek operasyona daha çok yerel Suriyeli gücün katılmasını planladığını ifade eden Townsend, YPG’nin de bileşenlerinden biri olduğu Demokratik Suriye Güçleri’nin operasyonda yer alacağını aktardı. Townsend, “Yakın gelecekte muktedir olacak tek güç, YPG’nin belirgin bir bölümünü oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri” ifadelerini kullandı. Kürt güçlerin operasyona katılımı konusunda Türkiye’yle görüşmelerin devam ettiğini kaydeden ABD’li general, “Müzakerelerde bulunuyoruz, plan yapıyoruz ve Türkiye’yle görüşmeler yapıyoruz. Bunu adım adım götüreceğiz” diye konuştu. Rakka’yı terör örgütünden geri almanın Musul’dan daha uzun süreceğini ifade eden Townsend, operasyonun yakın zamanda başlayabileceğini belirterek, “Yeterli sayıda yerel gücün Rakka operasyonu için uygun olduğuna inanıyorum. Yine de, daha fazla yerel gücü operasyona katmak ve onları eğitmek yönünde bir planımız var” dedi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here