Anasayfa Forum ‘YPG, Şam’la anlaştı, Suriye ordusu Afrin’e girecek

‘YPG, Şam’la anlaştı, Suriye ordusu Afrin’e girecek

Paylaş
  1. Türkiye’nin Afrin’de YPG mevzilerini hedef alan operasyonu 1 ayı doldurmak üzere. Bölgeden ise her gün farklı haberler gelmeye devam ediyor.

İki gün önce YPG ve Şam rejiminin, Afrin’e asker gönderme konusunda anlaştığı iddiası gündeme gelmişti.

Haber, Lübnan’da Arapça yayın yapan ve Esad yönetimine yakınlığıyla bilinen Al Mayadeen televizyonunda yayınlanmıştı. Aynı kanal, bugün yine flaş bir iddiayı daha ortaya attı.

Kürt kaynaklara dayandırılan haberlere göre, YPG’nin ana omurgasını oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ile Şam rejiminin nihai anlaşmaya vardığı ve Suriye ordusuna bağlı birliklerin 24 saat içinde Afrin’e asker göndereceği iddia edildi.

İlerleyen saatlerde Rus yarı resmi haber ajansı Sputnik ve Reuters da anlaşma iddiasını Kürt yetkililere dayandırarak “flaş gelişme” olarak servis etti.

ANF de flaş gelişmeyi doğrulayan bir haberi okurlarına servis ederken bölgeden haber geçen bazı muhabirler de tweetleriyle duyurdu haberi.

PYD yetkilisi Sheikho Bilo’nun, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi lideri Mesut Barzani’ye yakın Rûdaw’a bir açıklama yaptığı ve anlaşmanın sadece “askeri bir anlaşma” olduğunu kaydettiği belirtiliyor.

Bilo, anlaşmanın Afrin bölgesinin sınırını korumayı hedeflediğini belirtiyor Mayadeen’de yer alan haber göre.Televizoyn, Afrin’deki birkaç Suriyeli muhalefet ve yerel kaynaklardan da bir anlaşmaya varıldığı konusunda doğrulama geldiğini söylerken, YPG’den henüz resmi bir açıklama gelmediği kaydediliyor.

7 Şubat’ta İtalya gezisi dönüşünde konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, YPG için “maymuncuk” benzetmesi yapmıştı. “Nerede, ne yapacakları belli olmaz” diyen Erdoğan, örgütün Rusya ve İran’la işbirliğine gidebileceği yönündeki iddialar için “Onu herkes kullanabilir. Bir terör örgütüdür. Rusya’nın ya da İran’ın dediğiniz türden bir hareket tarzı benimseyeceklerine ihtimal vermek istemiyorum” diyerek kaygılarını dile getirmişti.

Emekli Büyükelçi Oğuz Demiralp de, 11 Şubat’taki yazısında “Saf olmayalım: Rusya’nın da, Esad’ın da PYD / YPG ile temasları sürüyor. Anlaşılan, PYD /YPG Afrin’i Esad’a devrederse , bize, bir ölçüde zarar verildikten sonra dönüp, ‘Artık ilerlemeyin’ diyecekler” demişti.

  1. Ahval
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here